Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurtdışında eğitimin en hesaplı adresleri

, ve gibi ülkelerde eğitim ücretlerinin yanı sıra yaşam masrafları da oldukça yüksek. Yurtdışında lisans eğitimi almak isteyenler için en uygun adresler , ve Polonya .

Giriş Tarihi: 3.8.2018
Yurtdışında eğitimin en hesaplı adresleri

Yurtdışında eğitim her üniversite öğrencisinin hayali. Ancak gerek eğitim ücretleri gerekse yaşam maliyetleri ailelerin bütçelerini aşıyor. Özellikle ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde eğitim masrafları kadar yaşam maliyetleri de oldukça yüksek. Öte yandan birçok Avrupa ülkesinde öğrencilere daha hesaplı seçenekler sunuluyor. Hatta bazı ülkeler Türkiye'deki vakıf üniversitelerine kıyasla daha hesaplı eğitim veriyor. İşte yurtdışında eğitimin ortalama maliyetleri:

ALMANYA: Özellikle mühendislik alanlarında oldukça köklü bir eğitimi olan Almanya'da yıllık eğitim ücreti ortalama 350 euro. Ancak devlet üniversitelerinin çoğunda eğitim ücretsiz. Almanya'da aylık ortalama konaklama bedeli ise 250 euro civarında. Beslenme, ulaşım ve sigorta gibi giderlerle birlikte Almanya'da eğitim almanın yıllık ortalama maliyeti 20 bin TL civarında.

MACARİSTAN: Avrupa Birliği'ne 13 yıl önce tam üye olan Macaristan'da eğitim alanında önemli ilerlemeler kaydedildi. Zaten güçlü bir eğitim geleneği olan Macaristan üniversiteleri Avrupa'nın en yüksek standartlı yükseköğretim kurumları arasında yerini aldı. Başta başkent Budapeşte olmak üzere ülkenin hemen hemen her şehri dünyanın ve Avrupa'nın önemli üniversitelere de ev sahipliği yapıyor. Kaliteli bir yükseköğretimin yanı sıra Macaristan Avrupa'da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biri. Yıllık ortalama 3 bin 500 euro olan eğitim ücretiyle birlikte konaklama ve diğer giderlerle beraber Macaristan'da okumanın yıllık maliyeti 25 bin lira civarında.

AVUSTURYA: Başta Viyana Üniversitesi olmak üzere ülkenin birçok yükseköğretim kurumu dünyanın en prestijli ilk 70 üniversitesi arasında yer alıyor. Ülkede yıllık eğitim bedeli bin 500 euro. Konaklama ise aylık ortalama 250 euro civarında. Avusturya'da eğitim almanın yıllık ortalama maliyeti 27 bin TL.

EN PAHALISI ABD

Yurtdışı eğitimin en pahalı adreslerinde ise bu yıl yine ilk sırayı ABD alıyor.

Yıllık eğitim ücreti, konaklama ve yaşam masrafları dâhil edildiğinde üniversite eğitiminin yıllık 38 bin doları bulduğu ABD'yi, 34 bin dolar ile Kanada takip ediyor. Kanada'da üniversite için minimum 20 bin dolar, konaklama ve yaşam masrafları için de ortalama 14 bin dolar harcanıyor. Avrupa'da ise eğitimin en pahalı adresi İngiltere. Yıllık eğitim ücretinin 8 bin pound olduğu İngiltere'de konaklama ve yaşam maliyetleri de oldukça yüksek. İngiltere'de aylık konaklama bedeli 350 pound civarında. Diğer giderlerle birlikte İngiltere'de üniversite eğitimi almanın yıllık ortalama bedeli 60 bin TL civarında.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurtdışında eğitimin en hesaplı adresleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN