Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Selçuk'dan eğitim sistemiyle ilgili çalışmalar konusunda açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemiyle ilgili çalışmalar konusunda açıklamalarda bulunurken, "İnşallah Kayseri gibi şehirlerimizin öncülüğünde Türkiye'ye örnek eğitim şehirleri oluşturacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 9.11.2018 13:48
Bakan Selçuk'dan eğitim sistemiyle ilgili çalışmalar konusunda açıklama

Çeşitli programları için Kayseri'ye gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Vali Süleyman Kamçı'yı ziyaret etti. Ziyarette Kayseri'den söz eden Selçuk, "Kayseri kültürel olarak birikimleri olan bir şehir. Bizim için bir yadigâr ve emanettir. Eğitim açısından baktığımızda asla gözümüzün arkada olmadığı şehirlerin başında geliyor. Çünkü Kayserili hayırseverlerin Milli Eğitim Bakanlığı'na hiçbir pürüz çıkmayacak şekilde eğitim sistemine olan destekleri bizim için hep örnek olarak anlattığımız bir şey. Bu hayırseverlik kültürü aslında dünyada çok önemli ama bunun kökleri bizim kültürümüzde çok derin izler bırakmış vaziyettedir" diye konuştu.

Eğitim sistemiyle ilgili çalışmalar konusunda Kayseri'nin örnek alındığını belirten Bakan Selçuk, şunları söyledi:

"Kayseri'nin eğitimde iyi durumda olması elbette bizim için mühim. Kayseri uluslararası standartlarda nerededir, öğretmen niteliği konumunda nerededir, dünyayla yarışta nerededir sorularına muhatap olmak söz konusudur. Bundan sonra çok daha ileri, daha büyük adımlarla alacağımız yollar var. İnşallah bugün burada çok güzel hizmetlerin açılışlarını yapacağız. Kayseri'deki hayırseverlerin davranışları bizim her yerde Kayseri'yi örnek vermemizi sağlıyor. Kayseri ile ilgili başka şehirlerde örnek verdiğimiz zaman 'Onlar zengin' diyorlar. Ben de 'Onların gönlü zengin' diyorum. Parası olan hayır yapmaz, gönlü zengin olan hayır yapar. Dolayısıyla bizim Türkiye'den beklentimiz, 'Hedef 2023 Eğitim Vizyonu'yla eğitimde inşallah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yeni bir atılıma başlayacak, bu atılımla beraber de Türkiye'nin dünyayla rekabeti, sürdürülebilir kalkınmaya hizmeti noktasında yeni ufuklar açılacaktır diye düşünüyoruz. Bununla ilgili elimizden gelen gayreti hep birlikte yapacağız. İnşallah Kayseri gibi şehirlerimizin öncülüğünde Türkiye'ye örnek eğitim şehirleri oluşturacağız. Hem yükseköğretim de hem ortaöğretim de Kayseri'nin bulunduğu yerden memnuniyetimizi ayrıca belirtmek isterim" ifadelerini kullandı.

'HAYIRLAR ZAHMET DEĞİL, KOŞA KOŞA GELİRİZ'

Çeşitli programları için Kayseri'ye gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Valiliği ziyaretinin ardından hayırsever Osman Ulubaş tarafından yaptırılan 24 derslikli ilkokul, 8 derslikli anaokulu ve spor salonunun temel atma törenine katıldı. Bakan Selçuk, törende yaptığı konuşmada, "Hayırlar zahmet değil, zevktir. Onlara koşa koşa geliriz. Bu hayırlarla eğitim seviyemiz yükselecektir" dedi.

Türkiye'nin eğitim seviyesi yükseldikçe Cumhuriyetin ve ülkenin de yükseleceğini vurgulayan Selçuk, şunları söyledi:

"Eğitim ile ilgili güzel eserler ortaya koyuluyor. Son 16 yıldır çok büyük mesafeler katedildi. Bu manada, geçmişteki bu başarıların devamına yeni basamaklar sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Türk eğitim sisteminin önümüzdeki yıllarda önemli mesafeler alacağına inancımız tamdır. Hayırseverlerin Kayseri'de yaptıkları başarı hikayeleri bizi memnun ediyor. Biz, devlet olarak binalar yapabiliriz ama hayırseverlerin de bunun tadını almasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti ile gelecekte dünya ile boy ölçüşecek, onuru ve haysiyeti ile dik duracak ise eğitime çok yatırım yapması gerekir. Biz de eğitim vasıtası ile kalkınmanın, yükselmenin farkındayız. Hep birlikte güzel işlere imza atacağız. Kadim hayırseverlerin yüreklerindeki genişlik devam etsin. Eğitimin değerinin farkındayız, bu değer arttıkça çok daha müreffeh Türkiye'nin bizi beklediğinin farkındayız."

Temel atma törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanı sıra Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Ak Parti Kayseri milletvekilleri Mustafa Elitaş, Taner Yıldız, İsmail Emrah Karayel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve davetliler katıldı.

BAKAN SELÇUK, AYÇA ÖĞRETMENLE BİR ARAYA GELDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Osman Ulubaş İlkokul ve Anaokulu temel atma töreninin ardından cuma namazını, AK Parti milletvekilleri Mustafa Elitaş, Taner Yıldız ve Vali Süleyman Kamçı ile birlikte Melikgazi ilçesi Köşk Mahallesi'ndeki Safa Camisi'nde kıldı.

Bakan Selçuk daha sonra bir restoranda Kayseri'nin yöresel ürünlerinden oluşan öğle yemeğine katıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, burada bir süre önce 3'üncü sınıf öğrencisi Necati Özden'in beslenme çantasının boş olduğunu görünce yiyecek koyan Talas ilçesi Kepez İlkokulu sözleşmeli öğretmeni Ayça Burcu Ökmen ile bir süre sohbet etti. Bakan Selçuk daha sonra tarihi Kayseri Lisesi'ne geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Selçuk'dan eğitim sistemiyle ilgili çalışmalar konusunda açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN