Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tercihler 1 ’da

Giriş Tarihi: 26.6.2019
Tercihler 1 Temmuz’da
Aralarında yabancı liselerin de olduğu LGS'yle öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimi ve taban puanları da dün belli oldu. Ön kayıtlar bugün başlayacak. Birinci ön kayıt dönemi 1 Temmuz saat 17.00 itibariyle tamamlanacak Birinci asil liste kesin kayıt dönemi 2 Temmuz'da olacak. İkinci ön kayıt dönemi 4 Temmuz'da, ikinci kesin kayıt dönemi 5 Temmuz'da gerçekleşecek. Üçüncü ön kayıt dönemi 8 Temmuz'da olacak. Kesin kayıt dönemi 9 Temmuz'da saat 09.00-15.00 arası asil liste kesin kaydı yapılacak. 15.00'ten sonra da yedek liste kesin kaydı gerçekleşecek. Okulda olup, puanı tutanlardan açık kontenjan tamamlanana kadar kayıt alınabilecek. 10-11-12 Temmuz'da da serbest kayıt dönemleri olacak.
1 milyonu aşkın öğrencinin liseli olmak için kullanacağı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ile okulların yüzdelik dilimleri dün açıklandı. Kılavuzda adrese dayalı yerleştirmenin yanı sıra Liselere Geçiş Sınavı'yla (LGS) öğrenci alacak bin 531 okuldaki yaklaşık 139 bin kontenjana nasıl yerleştirme yapılacağı da anlatılıyor. Adaylar, kılavuza bakanlığın internet sitesinden ulaşılabilecek. Öğrenciler tercihlerini 1-12 Temmuz'da yapacak, sonuçlar ise 22 Temmuz'da açıklanacak. Özel liseler için okul kayıtları 27 Haziran-12 Temmuz olarak belirlendi. Özel okula kayı işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı kapatılacak. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek. Eğitim uzmanı Yasemin Pakkan LGS'yle öğrenci alacak okul tercihlerine yönelik "Bu yılki sınav geçen yıldan daha kolaydı. Belki yüzdelik dilimde bir değişiklik olmayacak ama puanlar yükselecek. Tercihlerini süreci iyi bilen danışmanlar ve okullarındaki rehber öğretmenler eşiğinde yapsınlar" uyarısında bulundu.

HER GRUPTAN 5 TERCİH
Pakkan yerel yerleştirmeyle ilgili tercihlerle ilgili de şu hatırlatmaları yaptı:Sınava giren ve merkezi sınav puanı olan tüm öğrencilerin, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunması zorunlu. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunulmaması halinde, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar için tercih işleminde bulunamayacak. Öğrenciler tarafından üç grupta toplam en fazla 15 okul için tercih yapılabilecek. Bu gruplar; merkezi sınav ile öğrenci alan okullar (5 tercih), yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar (5 tercih) ve pansiyonlu okullar (5 tercih) şeklinde olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tercihler 1 Temmuz’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN