Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2019 kredi borcu silinecek mi? KYK öğrenim borçları kredisi son durum nedir?

Kredi Yurtlar Kurumu () kredilerini alanlar borçların silinmesi konusundaki yeni gelişmeleri takip ediyor. On binlerce öğrenci üniversite eğitimi almak şehir içi veya şehir dışında okumaya gidiyor. Temel eğitim öğretim ihiyaçları için ise devletten karşılıklı ve karşılıksız burs alıyor. Bunun akabinde ‘’ silinecek mi? 2019 son durum nedir?’’ sorusuna arama motorundan öğrenim kredisine dair merak edilenler araştırılıyor. KYK'dan öğrenim kredisi alan öğrenciler için borçların ertelenmesi veya silinmesi için gözler Meclis’ten gelecek müjdeli haberde. İşte merak edilenler…

Giriş Tarihi: 14.7.2019 10:00 Son Güncelleme: 14.7.2019 10:00 ABONE OL
KYK kredi borcu silinecek mi? 2019 KYK borçları son durum nedir?

On binlerce öğrenci kredi borcu silinecek mi merak ediyor. Özellikle şehir dışında okuyan öğrenciler KYK borçlarının silinmesi ve ertelenmesi haberlerini araştırmayı sürdürüyor. Kredi, yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencilere maddi yönden destek vermek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan para oluyor. Peki 2019 silinecek mi? Son durum nedir?

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ? SON DURUM NEDİR?

Milyonlarca öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)'dan aldığı kredi borçları hakkındaki açıklamaları öğrenmek istiyor. İşte tüm detaylar sizlerle…

KYK kredi borcu silinecek mi? 2019 KYK borçları son durum nedir?

Binlerce mezun ve öğrencilik hayatını devam ettiren bireyleri yakından ilgilendiren borçları hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı.

Meclis'te KYK kredi borçları affı hakkında kesin bilgi gelince haberimize eklenecektir.

KYK BORÇ ERTELEMESİ NASIL YAPILIR?

KYK bursunun geri ödemesinin belirtilen tarihlere ve düzene göre yapılmaması durumunda yasal işlem başlatılabilir. KYK borçlarının gecikme durumunda ise kredi üzerine faiz eklenir.

Öğrenim hayatında KYK'nin (Kredi Yurtlar Kurumu) katkı kredisi veya öğrenim kredisinden faydalananlar geri ödeme işlemiyle ilgili soru işaretleri yaşıyor. Sorgulama işlemi için e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız ve 'Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü' hizmetleri arasından KYK Kredi Geri Ödeme Sorgulama'yı seçmeniz gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen öğrenim ve katkı kredisi sorgulama işlemleri daha sonra sayfa aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresine yönlendiriliyor. GİB'in içerisinde bulunan "internet vergi dairesi" adresinden sorgulama işlemleri yapılabildiği gibi geri ödemeler de gerçekleştirilebiliyor.

İkinci adımda ise, "Borç Erteleme Talep Türü"nü seçmeniz gerekmektedir.

Bunun için;

• İşsizlik Sebebiyle

• Askerlik Sebebiyle

• Yüksek Lisans/ Doktora Sebebiyle seçeneklerinden birini işaretlemeniz ve "İleri" düğmesini tıklamanız gerekmektedir.

KYK kredi borcu silinecek mi? 2019 KYK borçları son durum nedir?

KYK BORCU NASIL HESAPLANIR?

Öğrenim süresi boyunca alınan toplam kredi miktarına Türkiye İstatistik Kurumu'nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ndeki(Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle tespit edilmektedir. Toplam kredi Yİ-ÜFE ilavesi şeklindedir.

Öğrencilerin ödeyecekleri kredi borcu, öğrencilerin öğretimi süresince kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçmemektedir. Süresi içinde ödenmeyen borçlara her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen oranlarda gecikme zammı ilave edildiğinden borcun alınmış olan kredi miktarını geçmesi mümkün olmaktadır. Bundan dolayı böyle bir sınırlama getirilmiştir.

KYK kredi borcu silinecek mi? 2019 KYK borçları son durum nedir?
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK 2019 kredi borcu silinecek mi? KYK öğrenim borçları kredisi son durum nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA