Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’dan yükselen bilim

62 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ’daki geçen yıl 8 sıralama kuruluşunun yayımladığı raporlar doğrultusunda 8 alanda ilk 500’e girme başarısı gösterdi

Giriş Tarihi: 19.7.2019
Doğu Anadolu’dan yükselen bilim
Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli bir projesi olan ve 1957 Erzurum'da kurulan Atatürk Üniversitesi özellikle tıp ve temel bilimlerde önemli çalışmaları hayata geçirdi. Doğu Anadolu'nun bilim üslerinden biri olan Atatürk Üniversitesi'nin çalıştığı alanlar uluslararası birçok derecelendirme kuruluşlarının da listesine girdi. Univercity Ranking by Academic Performance (URAP) Dünya Bilim Alanı sıralamalarında Türk Üniversitelerinin durum raporunu yayımladı. Raporda üniversiteler arasında dünya sıralaması yapan 8 kurumun 2018 yılındaki alan sıralamalarına girebilen üniversitelerin durumu listelendi. Sıralamada makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora mezun sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı olmak üzere 9 kriter esas alındı.

8 ALANDA İLK 500'E GİRDİ
Dünya alan sıralamalarında, 10'dan fazla alanda sıralamaya giren Atatürk Üniversitesi URAP'ta 6, ARWU'da (Academic Ranking of World Universities) 5, CWTS'te (CWTS Leiden Ranking) 3, NTU'da (National Taiwan University Ranking) 2, USNEWS'te (University Ranking by Academic Performance) 2 olmak üzere toplam 18 alanda sıralamaya girme başarısı gösterdi. Atatürk Üniversitesi'nin sıralama kuruluşlarına göre sıralamaya girdiği alanlar ve sıralamadaki yeri şöyle:
URAP'ta Farmakoloji ve Eczacılık 268, Biyolojik Bilimler 862, Kimyasal Bilimler 649, Mühendislik 855, Tıp ve Sağlık Bilimleri 718, Fiziksel Bilimler 973.
ARWU'da Kimya Mühendisliği ve Eğitim alanlarında 401-500, Diş Hekimliği ve Ağız Bilimleri, Hemşirelik ile Eczacılık ve Eczacılık Bilimlerinde 201-300.
CWTS'de Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri 535, Yaşam ve Yer Bilimleri 555, Fiziksel Bilimler ve Mühendislik 683.
NTU'da Zirai Bilimler 267, Farmakoloji ve Toksikoloji 351.
USNEWS'te Biyoloji ve Biyokimya 311, Kimya 565.

YENİ NESİL ÜNİVERSİTE
Atatürk Üniversitesi'nin başarı grafiğini yukarı çıkarması adına çeşitli atılımlar yaptıklarına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, "Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesinin" bu anlamda oldukça etkili olduğunu söyledi. Söz konusu başarıda Atatürk Üniversitesi'nin her ferdinin emeği bulunduğunu vurgulayan Çomaklı, azim ve kararlılıkla çalışmanın önemine değinerek bilimsel faaliyetlerin artarak devam edeceğini belirtti. Çalışmaların başarıya dönüştüğünü görmenin gurur verici olduğunu dile getiren Rektör Çomaklı, 62 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Atatürk Üniversitesi'nin mazisinde yer alan başarılarına bir yenisini daha eklemekten büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek hedeflerine emin adımlarla yürüdüklerini söyledi. Rektör Çomaklı, sosyal ve pozitif bilimlerin yanında kültürel etkinlikler, sportif faaliyetler ve sanatsal çalışmalar ile topyekûn kalkınmayı gerçekleştirecek çalışmaları hayata geçirdiklerinin de altını çizdi.

HER ŞEY TÜRKİYE İÇİN
"Atatürk Üniversitesi mensuplarının tamamı ile birlikte üniversitemizi daha iyiye taşımak, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tercih edilen ve örnek gösterilen bir üniversite haline gelmek için var gücümüzle çalışıyoruz" şeklinde konuşan Prof. Dr. Ömer Çomaklı "Atatürk Üniversitesi ailesi olarak daha güçlü bir Türkiye için sürekli yeni projeler üretiyoruz. Yeni yazılım ve programlar, fiziki koşulların iyileştirilmesi ve daha yeşil bir kampüs için çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin bilim üretebilmeleri için en uygun koşulu sağladık ve önemli atılımlar yaptık. Bu anlayışla planladığımız projeler de ulusal ve uluslararası düzeyde karşılık buluyor. Bölgemize ve ülkemize katkı sağlayacak çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek" diye konuştu.

4 MİSYONLA KURULDU
1957'de kurulan Atatürk Üniversitesi, Kurucu Bilim Heyeti tarafından şu görev ve işlevlerle tanımlanmıştı:
1-Kurulacak üniversitenin yeni bir bilim merkezi olmakla beraber, öncelikle ve bilhassa Doğu Anadolu'nun bir taraftan milli ve içtimai, diğer taraftan maddi ve iktisadi kalkınmasına hizmet edebilmesi, memleketin Doğu bölgesine de diğer bölgelerin derecesinde refah ve manevi sıhhat kazandırması
2-Doğu'nun manevi ve içtimai kalkınmasında rol oynayabilecek manevi ve içtimai ilimler fakülteleri ile Doğu Anadolu'nun maddi refahına hizmet edebilecek müspet ilimler, fen ve teknik fakültelerin üniversite bünyesinde yer almaları,
3-Fakültelerin araştırma yetiştirme faaliyetlerinde bölgenin özelliklerinin ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurması, Doğu Anadolu'nun kalkınmasında örnek olmak, araştırma sonuçlarını bölgeye yaymak ve tatbik etmek,
4-Üniversite teşekküllerini hem kendi aralarında, hem de diğer üniversiteler ile iş birliği yapmaları, kalkınma tedbirlerinin inikâslarını takip etmeleri.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Anadolu’dan yükselen bilim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN