Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem sınavsız hem ekonomik

Türkiye’de özellikle tıp ve mühendislik gibi sıralama barajı olan programlar için adaylar yurtdışında da okul arayışına giriyor. En hesaplı üniversiteler Avrupa’da. ve ’da da prestijli okullar var

Giriş Tarihi: 19.7.2019
Hem sınavsız hem ekonomik
Sınavlar, bitmek bilmeyen dersler, üniversite tercihleri, puan sıralaması derken yer yıl on binlerce öğrenci üniversite kazanma stresiyle baş başa kalıyor. Öğrenciler, tüm bu süreçleri kolaylaştırabilmek adına alternatif arayışlarına giriyor. Bu alternatiflerden biri de yurtdışında hem sınavsız hem de düşük maliyetlerde üniversite okuma imkânı. Endless Abroad CEO'su Gökmen Özdemir, her bütçeye uygun, sınavsız üniversitelere kayıt olabileceğiniz ülkeleri şöyle sıraladı:
POLONYA: Avrupa'nın en gözde ülkelerinden birisi olan Polonya'da eğitime her geçen sene talep biraz daha artıyor. Refah düzeyinin yüksek olması, okul ve yaşam maliyetlerinin çok düşük olması Polonya'yı tercih edilir kılıyor. Öğrenciler lise diplomaları ile istedikleri her bölüme girerken, üniversite bittikten sonra da oturma ve çalışma izni alabiliyorlar. Mühendislik bölümlerinin çoğunda lisans ve yüksek lisansı aynı eğitim programı içerisinde 3,5 yılda bitirme imkânı buluyorlar. Yükseklisans için de sıklıkla tercih edilen ülkedeki üniversitelerde öğrencilere, İngiltere ve Almanya ile yaptıkları anlaşma sayesinde çift diploma imkânı sunuluyor. Polonya'da eğitim ücretleri bin 800 Euro'dan başlıyor. Tıp, diş hekimliği, hukuk, eczacılık ve havacılık en çok tercih edilen programlar arasında.
MACARİSTAN: Macaristan, 2004 yılında Avrupa Birliği'ne tam üye olduğundan beri gerek uyum süreci, gerekse AB fonlarından alınan desteklerle eğitim alanında çok büyük ilerlemeler gösteriyor. Macaristan üniversiteleri, köklü tarihleri, Nobel ödüllü mezunları, güçlü eğitim programları ile Avrupa'nın en yüksek sıralarda yer alan üniversitelerinden olma meziyetini uzun yıllar boyunca da kaybetmeyeceğe benziyor. Macaristan Üniversiteleri aynı zamanda YÖK tarafından da tanınıyor. Bunun yanı sıra Macaristan Avrupa Birliği'ne üye olduğundan, mezunları Avrupa'da da çalışma hakkına sahip oluyor. Macaristan Üniversiteleri, 4 bin dolardan başlayan eğitim ücretleri ile Türkiye ve KKTC'deki çoğu vakıf üniversitesine göre çok daha ekonomik. Tıp, diş hekimliği, hukuk ve teknik mühendislik dalları en çok tercih edilen programlar arasında.

YÖK'ÜN DE DENKLİĞİ VAR
UKRAYNA: Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, son yıllarda lisans ve yüksek lisans eğitiminde tercih edilen ülkeler arasında geliyor. Ukrayna'da yaklaşık 400 üniversite var. Ukrayna'da eğitim almanın en büyük kolaylığı sadece lise diplomanız ile istediğiniz bölümü, istediğiniz okulda okuyabilecek olmanız. Ukrayna'da genel eğitim dili Rusça ancak üniversitelerde İngilizce bölümler de bulunuyor. Bu nedenle Rusça ya da İngilizceyi yeterliliği bulunmayan öğrencilerin bir sene hazırlık eğitimi alması gerekiyor. Ukrayna'da eğitim ücretleri bin 500 dolardan başlıyor. Ayrıca Üniversiteleri Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınıyor ve denklik avantajı bulunuyor.
RUSYA: Rusya, dünyanın en çok uluslu ülkelerinden biri olma özelliğiyle, uluslararası öğrenciler için önemli bir seçenek olarak öne çıkıyor. 128 farklı ülkeden yüzbinlerce yabancı öğrenci Rusya'da eğitim alıyor. Rusya'da eğitim dili Rusca olduğundan öğrencilerin gittikleri ilk yıl hazırlık okumaları gerekiyor. Daha sonra tıp fakültesinden mühendisliğe kadar istedikleri tüm bölümlere sınavsız girme imkanı buluyorlar. 100 yıllık eğitim tarihi ile oldukça dikkat çeken Rusya'da yıllık eğitim ücretleri konaklama yaşam harcamaları dahil 4 bin ila 6 bin dolar arasında.

TASARIMIN MERKEZİ İTALYA
Bir öğrencinin İtalya'da lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilmesi için okulların giriş prosedürleri birbirinden farklılık göstermekle birlikte en çok dikkat edilen iki madde dil yeterliliği ve not ortalaması. Lisans eğitiminde İtalya'daki çoğu devlet üniversitesi kabul şartları arasında, İtalya'da devlet tarafından düzenlenen üniversite giriş sınavında başarı istiyor. Bunun yanı sıra özel okulların bir kısmı tıp ve ekonomi gibi belirli bölümler için kendi sınavını düzenleyip, diğer bir kısmı tasarım bölümlerine ilgi duyan öğrenciler için öğrencinin yeteneklerini görebilecekleri portfolio sunumunu görmek istiyor.
Okulların başvuru tarihleri yine devlet ve özel üniversiteler için birbirinde farklı olmakla birlikte, başvurular genellikle Ocak ayında başlayıp Mayıs-Haziran dönemine kadar devam ediyor. İtalya'da devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücretleri bin euro ile 4 bin euro arasında, özel üniversitelerde ise 6 bin euro ile 35 bin arasında değişiklik gösteriyor. Okullar kendi bünyelerinde öğrencilere eğitim, konaklama, yemek gibi giderleri için çeşitli burslar sağlıyor. Ayrıca yine İtalya hükümeti devlet üniversiteleri için kendi bünyesinde burslar da veriyor.
İtalya'da eğitim alan bir öğrencinin ayrıca yaşam masrafları bulunduğu şehre göre değişiklik gösteriyor. Aylık konaklama, ulaşım, yeme-içme masrafları bir öğrenci için ortalama 750 euro ile bin Euro arasında. Bu rakamlar büyük şehirler ve öğrenci tercihlerine göre artış gösterebiliyor. Moda tasarımı ve mimarlık en çok tercih edilen programların başında geliyor.

UZAKDOĞU'YU ES GEÇMEYİN
ÇİN: Çin'de Çince eğitimin yanı sıra, 300'den fazla üniversitenin İngilizce eğitim sunması da Türk öğrenciler tarafından adaptasyon sürecini hızlandırıyor. İstatistiklere göre, 2018'de, 200'den fazla ülke ve bölgeden yaklaşık 500 bin uluslararası öğrenci Çin'e eğitim almaya gitti.
Çin Üniversite başvuru ve kabul süreçleri açısından bir çok ülkeye göre hızlı ve kolay kabul işlemleriyle de öne çıkıyor. YÖK denkliği ve uluslararası tanınırlığı ile mezuniyet sonrası süreçlerde de öğrencilerin işini kolaylaştırıyor. Dünya Sıralamasında ilk 1000 içerisinde 72 Çin üniversitesi olması, 300'den fazla üniversitede İngilizce dilinde eğitim imkanı sunması, eğitim ve konaklama dahil yıllık 2 bin 500 dolardan başlayan ücretler Çin'i tercih etme sebeplerinden bir kaçı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem sınavsız hem ekonomik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN