Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları açıklandı! PISA 2018 sonuçlarında Fen ve Matematik puanlarını en çok arttıran ülke Türkiye oldu!

’nin hazırladığı sonuçları açıklandı. Son dakika bilgisine göre; matematik ve fen puanlarını en çok arttıran ülke Türkiye olurken bu gelişimle matematikte 42, fen bilimlerinde ise 39. sırada yer aldı. ve ’nün (OECD) 15 yaş düzeyindeki öğrencilere matematik, okuma ve fen bilimleri alanlarında üç yılda bir yaptığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı . PISA’da ne ölçülür? PISA nedir? İşte tüm ayrıntılar…

Giriş Tarihi: 3.12.2019 16:17 Güncelleme Tarihi: 3.12.2019 16:17
PISA sonuçları açıklandı! PISA 2018 sonuçlarında Fen ve Matematik puanlarını en çok arttıran ülke Türkiye oldu!

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) üç yılda bir yayımladığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA sonuçları açıklandı. Fen ve Matematik puanlarını en çok arttıran ülke Türkiye olurken vatandaşlar "PISA nedir?" sorusunun yanıtını arıyor. Peki; PISA nedir, ne ile ölçülür? İşte PISA ile ilgili tüm detaylar!

PISA SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) 15 yaş düzeyindeki öğrencilere matematik, okuma ve fen bilimleri alanlarında üç yılda bir yaptığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nın (PISA) 2018 sonuçları açıklandı. 79 ülkeden 600 binin üzerinde 15 düzeyindeki öğrencinin yer aldığı programda Türkiye, PISA 2015'e göre performansını geliştirdi. PISA 2018 sonuçlarına göre Türkiye, OECD ülkeleri içerisinde, üç alanda puanlarını istatistiksel olarak anlamlı artıran üç ülkeden biri oldu. Puanların artışıyla birlikte Türkiye okumada 40; matematikte 42 ve fen bilimlerinde ise 39'uncu olurken, OECD ortalamalarına yaklaşıldı.

PISA NEDİR?

PISA (Uluslararası Değerlendirme Programı) Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 15 yaş grubundaki öğrencilerin belirli alanlarda kazandıkları bilgi ve becerileri değerlendirmek için her üç yılda yapılan uluslararası bir araştırmadır.

PISA'DA NE ÖLÇÜLÜR?

PISA araştırması 15 yaş grubunda örgün eğitime devam eden öğrencilerin matematik okuryazarlığı, fen okuryazarlığı ve okuma becerilerini ölçmek için yapılmaktadır.

Her araştırmada bir alan, ağırlıklı alan olarak seçilmektedir. PISA 2018 araştırmasında okuma becerileri alanı ağırlıklı alan seçilmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PISA sonuçları açıklandı! PISA 2018 sonuçlarında Fen ve Matematik puanlarını en çok arttıran ülke Türkiye oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN