Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başarı puanı ilk dönem derslerden

Lise 12’nci sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmadığına bakılmaksızın üniversite sınavına girebilecek. Son sınıflarda başarı puanı birinci dönem notlarıyla hesaplanacak

Giriş Tarihi: 19.5.2020 ABONE OL
Başarı puanı ilk dönem derslerden
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2019-2020 eğitim öğretim yılında liselerde sınıf geçmeyle ilgili sıkça sorulan soruları internet sitesinden yanıtladı. Sitede şu bilgeler yer aldı:
12'nci sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavına girebilecek. Lise son öğrencilerinin birinci dönem notlarıyla başarı puanı hesaplanacak.
Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan, yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfı doğrudan geçecek. Alt sınıflar da dahil, doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.
12'nci sınıflar başarısız oldukları derslerden sorumlu olacak, sorumluluk sınavında başarılı olmaları halinde mezun edilecek.
12'nci sınıf öğrencilerinin 9, 10, 11'inci sınıflara ait yıl sonu başarı puanları ile 2019-2020'nin birinci dönem başarı puanlarının aritmetik ortalaması mezuniyet puanı olacak ve diplomaya yazılacak. Diploma puanı, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanırken kullanılacak.
Üniversiteye yerleşen öğrencilere YÖK tarafından diplomalarını aralık sonuna kadar öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkı tanınacak.
Sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yapılacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Başarı puanı ilk dönem derslerden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA