Türkiye'nin en iyi haber sitesi

? Üniversitelerin bahar dönemi vize ve final sınavları nasıl yapılacak?

? Bu sorunun yanıtı, bir milyonu aşkın devlet ve özel üniversite öğrencisi tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Bilindiği gibi, koronavirüsü nedeni ile okullarda olduğu gibi üniversitelerde de sürecine geçilmişti. Sosyal hayatta normalleşmenin başlaması ile beraber üniversitelerin ne zaman açılacağı da merak konusu oldu. Öte yandan, merak edilen bir diğer konu da bahar dönemi vize ve final sınavlarının nasıl yapılacağı olarak öne çıkıyor. 'ten bu konularla ilgili bir açıklaması yapıldı. Peki, üniversiteler ne zaman, 15 Haziran'da mı açılacak? Bahar dönemi vize ve final sınavları nasıl yapılacak? İşte, son gelişmeler...

Giriş Tarihi: 20.5.2020 15:06 ABONE OL
Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversitelerin bahar dönemi vize ve final sınavları nasıl yapılacak?

Eğitimde alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında üniversitelerde uzaktan eğitim sürecine geçilmişti. Sosyal hayatta normalleşmenin başlaması ile beraber üniversitelerin ne zaman açılacağı da merak konusu oldu. Bir milyonu aşkın özel ve devlet üniversitesi öğrencisi, "Üniversiteler ne zaman açılacak, tarih belli oldu mu?" sorusuna yanıt arıyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde YÖK'ten bir açıklama yapılırken Kabine Toplantısı'nın ardından Başkan Erdoğan da flaş sözler kullanmıştı. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversitelerin bahar dönemi vize ve final sınavları nasıl yapılacak? İşte, bu soruların yanıtları...

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

YÖK tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, "Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020'den itibaren 14 gün boyunca salgının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla 15 Haziran'dan sonra üniversitelerimizde normale dönüşün ilk aşaması başlayacaktır." denildi.

YÖK'ten üniversitelere "Covid-19 tedbirler" konulu yazı gönderildi.

Yazıda, Sağlık Bakanlığının YÖK'e hitaben kaleme aldığı "11 Mayıs 2020 tarihli ve Covid-19 tedbirler" konulu yazısındaki şu ifadelere yer verildi:

"Şehirler arası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, "Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulların eğitim-öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim-öğretim yılı önümüzdeki önümüzdeki eylül ayında başlayacaktır. Bakanlığımızın yaz aylarındaki kurs ve benzeri faaliyetleriyse kendi takviminde devam edecektir. Üniversitelerle ilgili duyuruyu YÖK zaten daha önce yapmıştı. Kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran'da faaliyete geçecektir." dedi.

ÜNİVERSİTELERİN BAHAR DÖNEMİ VİZE VE FİNAL SINAVLARI NASIL YAPILACAK?

Yazıda, sınavlara yönelik olarak da üniversitelerin çoğunun dijital imkanlar ile çevirim içi ortam başta olmak üzere farklı yollara ilişkin planlamalarını yaptığı belirtildi.

YÖK'ün üniversitelere gönderdiği yazıda, şunlar kaydedildi:

"Yükseköğretim Kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun, sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani öğrenci merkezli olması gerektiğidir. Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir."

ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversitelerin bahar dönemi vize ve final sınavları nasıl yapılacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA