Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite sınavı kaç oldu, düştü mü? AYT, YDT, geçmek için kaç net yapmak gerekli?

Üniversite sınavı olarak da bilinen 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı tamamlandı. Adaylar ilk gün oturumunda TYT; ikinci gün oturumunda ise AYT ve YDT soruları karşısında ter döktü. Sınavın ardından ise 2020 başta olmak üzere birçok konu hakkındaki araştırmalar artış gösterdi. Bilindiği gibi, sınav öncesinde ÖSYM tarafından adaylara müjde verilmiş; bu yıl ile sınırlı kalmak koşulu ile YKS baraj puanı düştüğü bildirilmişti. Peki, 2020 YKS baraj puanı kaç oldu? AYT, YDT ve geçmek için kaç net gerekli? İşte, merak edilenler...

Giriş Tarihi: 1.7.2020 09:28 Son Güncelleme: 1.7.2020 09:28 ABONE OL
YKS baraj puanı 2020 kaç oldu, değişti mi? AYT, YDT ve TYT baraj puanı geçmek için kaç net gerekli?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, geçtiğimiz hafta sonu tamamlandı. Adaylar, önce TYT, daha sonra ise AYT ve YDT oturumlarında ter döktü. İyi bir üniversite hayaline sahip milyonlarca öğrenci, sınavın ardından ise başta olmak üzere birçok konu hakkında araştırmalarını arttırdı. Zira, sınav sonuçları neticesinde adayların tercih yapabilmeleri için YKS baraj puanını geçmelerini gerekiyor. Bunu sağlayan adaylar, tercihlerini yapabiliyor. Peki, 2020 YKS baraj puanı kaç oldu, değişti mi? YKS baraj puanı için kaç net (doğru) yapmak gerekiyor? Detaylar haberimizde.

AYT, YDT VE TYT'DE BARAJI PUANI GEÇMEK İÇİN EN AZ KAÇ NET GEREKLİ?

  • TYT'de 17-20 net (doğru) yapmak gerekiyor.
  • AYT ve YDT'de 16-20 doğru (net) yapmak gerekiyor.

YKS BARAJ PUANI 2020 KAÇ OLDU, DEĞİŞTİ Mİ?

ÖSYM tarafından da sadece bu yıl geçerli olmak üzere YKS baraj puanı için değişikliğe gidildi.

İşte, 2020 üniversite sınavı baraj puanı ve YKS puan hesaplama işlemleri;

YKS baraj puanı 2020 kaç oldu, değişti mi? AYT, YDT ve TYT baraj puanı geçmek için kaç net gerekli?

YKS BARAJ PUANLARI

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

YKS baraj puanı 2020 kaç oldu, değişti mi? AYT, YDT ve TYT baraj puanı geçmek için kaç net gerekli?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir

YKS baraj puanı 2020 kaç oldu, değişti mi? AYT, YDT ve TYT baraj puanı geçmek için kaç net gerekli?

YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

YKS puan hesaplama; TYT, AYT ve YDT sınavları için belirlenen standart puanlara ve test bölümlerinin ağırlıklarına göre yapılır.

YKS puan hesaplama yapılırken;

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunur.

Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunur.

Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanır.

Adaylar, TYT ve AYT için belirlenen standart puanlar ile doğru sayılarını çarparak tahmini TYT AYT puan hesaplama sonuçlarına ulaşırlar. Adayların puanının hesaplanabilmesi için testlerde bulunan bölümlerden en az 0,5 ham puanın alınması zorunludur.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Değer Aralıkları 250-500 olacaktır. OBP, Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir.

Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50'nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Daha sonra bu OBP, herkes için tek katsayı olarak kullanılan 0.12 katsayısı ile çarpılarak okuldan gelecek net puan hesaplanacaktır.

Sonuç olarak en düşük notlara sahip bir öğrenciye okuldan 30 gelirken (0.12 x 250=30) 500 OBP'ye sahip öğrenciye 60 (0.12 x 500= 60) gelecek.

Yani okul puanları hesaplanırken herkes için tek katsayı kullanılacak. Tüm öğrencilerin OBP'si 0.12 katsayısı ile çarpılacak.

Öğretmen lisesi mezunları alanlarındaki öğretmenlik bölümlerini seçtiğinde ve meslek lisesi mezunları da kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde (MTOK bölümleri hariç diğer 4 yıllık lisans bölümleri) OBP'leri 0.06 ek katsayısı ile çarpılacak (En fazla 30, en az 15 net puan gelecek) ve bulunan değer, 0.12 katsayısıile hesaplanan puana eklenecek. Yani toplamda okul puanları 0.12 + 0.06= 0.18 ile çarpılarak toplamda en fazla 90 puan olabilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite sınavı YKS baraj puanı kaç oldu, düştü mü? AYT, YDT, TYT baraj puanı geçmek için kaç net yapmak gerekli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA