Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da küresel krize meydan okuyan buluşma

Giriş Tarihi: 3.6.2009 ABONE OL
Küresel ekonomik krizin etkilerinin tartışıldığı bir dönemde İstanbul çok önemli bir toplantıya evsahipliği yapıyor. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından ortaklaşa düzenlenen Dış Ticaret Köprüsü Programlarının dokuzuncusu 3–5 Haziran tarihleri arasında İstanbul CNR Expo Fuar merkezinde düzenleniyor. 135 ülkeden 2 bin 300 işadamı ile 3 bin 200 Türk girişimciyi aynı çatı altında buluşturacak zirveden 7 milyar dolarlık iş hacminin çıkması bekleniyor.

BÜYÜK MEYDAN OKUMA
İş dünyasının "büyük buluşma" olarak nitelendirdiği zirvenin açılışı Sütlüce Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu ve iş dünyasında karamsar bir havanın estiği bir dönemde yapılan bu organizasyonun büyük bir "meydan okuma" olduğuna dikkat çekti. Krizin yaralarının artık sarılmaya başlandığını söyleyen Meral, bu dönemde kartların yeniden karıldığını ve dağıtılacağını belirtti.

REEL SEKTÖRÜ ZORA SOKACAK ANLAŞMA İSTEMİYORUZ
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise 'kriz var' diyerek yerinde oturmadıklarını vurgulayarak, "Krizden çıkış ticaretin canlanmasına bağlı. Bu da bölgesel ve ikili ticaretlerin gelişmesi ile doğru orantılı" dedi. Büyükekşi, IMF ile ilgili olarak da "Reel sektöre zora sokacak anlaşmalara ihtiyacımız yok" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da küresel krize meydan okuyan buluşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA