Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haber turu

Giriş Tarihi: 7.6.2009 ABONE OL
981 milyon ton petrol rezervi bulundu
Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2008'de 981 milyon ton petrol rezervi bulunduğunu açıkladı. Yıldız, 2008 yılında toplam 96 petrol kuyusu açıldığını, TPAO'nun açtığı 73 kuyudan 36'sında petrol çıktığını belirtti. Enerji Bakanı Yıldız, geçen yıl 47 firmaya arama ruhsatı verildiğini açıklarken, 2008 sonu itibariyle keşfedilen sahalardaki rezerv miktarının 981 milyon ton, doğalgaz rezervinin ise 22.6 milyar metreküp olduğunu ifade etti. Bakan Yıldız, bu firmalardan 43'ünün arama faaliyetini halen sürdürdüğünü bildirdi. Uğur BECERİKLİ / ANKARA

Üzüm bağlarımız çok şarap üretimimiz yok
Türkiye'de üretilen 4 milyon ton yaş üzümün, sadece yüzde 2'sinin şarap üretiminde değerlendirildiği ortaya çıktı. Bu yüzden 150 milyar dolar büyüklüğündeki şarap ihracatından da sadece 4 milyon dolarlık bir pay alabiliyoruz. Kavaklıdere Şarapları Murahhas Azası Ali Başman, "ithal şarap daha iyidir'' şeklindeki düşüncenin şarap sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek, "Türk şarabı kötüdür, yabancı iyidir, gibi algılamalarla kendimizi karalamayalım'' dedi.

574.8 km hız yapan tren size yakışır
Fransız Alstom firması, 574.8 kilometre hıza ulaşan trenlerinin yeni modelini Fransa'nın doğusundaki Belfort kentindeki fabrikasında dünya basınına tanıttı. Altstom Başkan Yardımcısı François Lacote, İstanbul metrosunun lokomotif ve vagonlarının da yapımcısı olduklarını ve Türkiye'de Marmaray projesinin sinyalizasyonunu yaptıklarını belirterek, yeni modelin de Türkiye için özellikleri itibarıyla çok uygun olduğunu söyledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Haber turu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA