Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Oto satışı düşse de otogaz yüzde 3-4 büyür'

Akaryakıt pazarının 2009'da % 5 daralacağını söyleyen Aygaz Genel Müdür Yardımcısı Rıdvan Uçar, "Otogaz pazarı ise yüzde 3-4 oranında büyür" dedi

Giriş Tarihi: 12.6.2009 ABONE OL
Genel Müdür Yardımcısı Rıdvan Uçar, Aygaz Euro LPG+'ın kamuoyuna tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Otogaz kullanım oranının hızla arttığına dikkat çeken Uçar, "Şu an itibariyle Türkiye'de 2.2 milyon araç otogaz kullanıyor ve her üç araçtan birisi otogaz ile çalışıyor" dedi. Uçar, yılda yaklaşık 250- 300 bin aracın otogaz dönüşümünün gerçekleştiğini belirterek, "2009 ve 2010 yıllarında da yaklaşık 250 bin aracın otogaza dönüşeceğini tahmin ediyoruz. Bu yıl ayrıca sıfır kilometre garantili 15 bin otogazlı araç satılacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

3.5 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Otogaz sektörünün yaklaşık 3.5 milyar dolarlık büyüklüğe eriştiğini ve kaydeden Rıdvan Uçar, otogaz satışlarının her yıl artış gösterdiğini ve 2009 yılında da toplam satışların iki milyon 200 bin ton olarak tahmin edildiğini söyledi. Aygaz Genel Müdürü Müjdat Altıntaş ise geçen yıl 590 olan istasyon sayılarını artırmak istediklerini söyledi. "Yılda ortalama 40-50 yeni istasyon açmayı hedefliyoruz" diyen Altıntaş, yeni istasyon açma politikalarını OPET ile işbirliği içinde planladıklarını ifade etti. Altıntaş, Türkiye'de otogaz hizmeti veren 10 firmadan 6'sının akaryakıt firmasını olduğunu hatırlatarak, "Bu dağılım zaman içinde LPG lobisini olumlu etkileyecektir" dedi.

ÇEVRE DOSTU YENİ ÜRÜN
Bu arada Aygaz, Türkiye'nin ilk ve tek katkılı otogazı Euro LPG Plus'ı Türkiye çapındaki tüm istasyonlarında satışa sundu. Yeni ürün pazarda bugüne kadar kullanılan Aygaz Euro LPG ile aynı fiyata satılacak. Aygaz Genel Müdürü Müjdat Altıntaş, "Aygaz mevcut durumda da zaten pazarda lider durumundaydı. Yeni ürünün de pazar payımızda artışa yol açacağını düşünüyoruz" dedi. Aygaz Euro LPG Plus motor temizleme yeteneğiyle daha temiz motor, ivmelenme gücüyle daha yüksek performans sağlarken, daha çevreci özelliklere sahip.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Oto satışı düşse de otogaz yüzde 3-4 büyür'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA