Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teşvikle 18 il silah ve mühimmat üretecek

Giriş Tarihi: 13.6.2009 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı teşvik paketi kapsamında silah pazarına da destek verilecek. Küresel mali krizin etkilerini sektörlerden silmek isteyen hükümet son hazırlanan teşvik paketiyle silah pazarını dünya devleriyle yarışır hale getirecek. 6 milyar dolarlık silah pazarı 12 milyar çıkarılıyor. Teşvik paketin göre yüzde 20 olan kurumlar vergisi yüzde 10'a indirilecek, yatırım katkı oranı da yüzde 20 olarak uygulanacak. Sektör temsilcileri, hükümetin desteğiyle silah pazarının en az iki kat artacağını öngörüyor. Silah ve mühimmat üretiminin artması başta İsrail'den olmak üzere birçok yabancı ülkeden savunma sistemleri ithal eden Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de elini hafifletecek.

5 İLDEN 18'E ÇIKACAK

Hükümetin vereceği teşvikle sadece Ankara, İstanbul, Düzce, Kırıkkale ve Trabzon'da olan silah fabrikalarının daha fazla ilde kurulması bekleniyor. Hükümet, 18 ile silah ve mühimmat üretimi için teşvik verecek. İç Anadolu Bölgesi'nde de uzay taşıtları üretimi desteklenecek.

HAVA VE UZAY TAŞITINI İÇ ANADOLU ÜRETECEK
Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu: Revolver, tabanca ve diğer silahlar
Balıkesir, Çanakkale: Patlayıcı madde
Konya, Karaman: Revolver ve tabanca
Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir: Silah ve mühimmat imalatı, hava ve uzay taşıtları imalatı
Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin: Revolver, tabanca ve diğer silahlar

SAVUNMADA İSRAİL BAĞIMLIĞI AZALACAK
Türkiye, başta silah olmak üzere savunma sistemlerinin önemli kısmını İsrail'den ithal ediyor. İlk 4 ayda İsrail'den yapılan ithalat 867 milyon dolarlık hacmine ulaştı. Silah pazarının 12 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmasının ithalatı düşüreceği bildiriliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Teşvikle 18 il silah ve mühimmat üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA