Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyileşme sinyalleri var ancak mali açığa dikkat etmelisiniz

IMF Başkan Yardımcısı Lipsky, IMF tahminlerine göre Türk ekonomisinin en az % 5 daralacağını belirterek, "Türkiye için oldukça iyimserim, yardıma hazırız" dedi

Giriş Tarihi: 20.6.2009 ABONE OL
IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky ise beklenenin aksine Türkiye'deki görüşmelere dair konuşmasında bir şey söylemezken konuşmasına esprili bir biçimde, "Hava bugün de çok güzel" diyerek başladı. Lipsky konuşmasında dünyada krizin nasıl geldiğini ve IMF'nin uygulamalarından bahsetti. Türkiye'de son çeyrekte yüzde 6.2'lik bir düşüşü yaşandığını hatırlatan Lipsky, daha sonra daha da kötü bir sanayi üretimi düşüşü yaşandığına işaret ederek, IMF'nin, bu yıl Türkiye'de ekonomik faaliyetlerde yüzde 5'lik bir azalma öngördüğünü bildirdi. Lipsky, şöyle devam etti:

'EKONOMİNİZ DAYANIKLI'
"Türk ekonomisi aynı zamanda dayanıklı ve esnek. Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi ve dalgalı döviz rejimi dış şokları absorbe etmede çok iyi çalıştı. Türk lirasının değer kaybı ve faiz oranlarına rağmen, bankacılık sektörünün krizin ilk safhalarını atlattı. Büyük şirketlerin krize yanıtı da gayet olumlu oldu. Tüketici güveni artıyor. Özel sektöre kredi verme oranı artıyor. 2001 krizinin de alınan önlemler etkili oldu. Sosyal sorunlar gerçekten büyük önem taşıyor." Türkiye ekonomisinde iyileşmede birtakım sinyaller bulunduğunu vurgulayan Lipsky, "Türkiye ekonomisi iyileşme aşamasında olabilir. Ancak artan bütçe açığı ve zayıflayan kredi kalitesi güçlü biçimde halledilmediği sürece büyümenin görünümünü olumsuz etkileyebilir. Türkiye'nin geleceği için oldukça iyimserim, elimizden geleni yapmaya hazırız" dedi. Lipsky, Ekim ayında İstanbul'da yapılacak IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantılarında küresel krize verilecek yanıtların konuşalacağını, Türkiye'nin bölgede öneminin gittikçe arttığını söyledi.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ DÜNYADA ARTACAK
IMF
Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, 2009'un son döneminden itibaren küresel ekonomik krizden zarar gören ülkelerin yavaşça toparlanma içine gireceklerini, Türkiye'nin hem bölgesinde hem de dünyada artan rol oynayacağını söyledi. Lipsky ayrıca, "Küresel büyümeyi tekrar yoluna koyma amacının başarıldığı sonucuna varmak için henüz çok erken'' ifadesini kullandı.

GÖRÜŞLERİMİZ BİRBİRİNE ÇOK YAKIN
IMF
ile anlaşma belirsizliğini korurken, Lipsky ve Babacan, TÜSİ- AD toplantısının ardından 4 saatlik özel bir görüşme yaptı. Lipsky çıkışta Türk ekonomisini bekleyen olası tehditler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını, görüşmenin çok verimli geçtiğini açıkladı. Lipsky, görüşlerinin birbirine çok yakın olduğunu gördüklerini kaydetti. Bu sözleri onaylayan, çalışmaların 'önemli ölçüde' birbirine yakın olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Babacan "Tabii üzerinde çalışılması gereken konular var. Biz Ankara'da, Lipsky de Washington'da ekibiyle çalışmaya devam edecek. Temaslarımızı sürdüreceğiz" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
İyileşme sinyalleri var ancak mali açığa dikkat etmelisiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA