Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oteller boş kalınca Ege'de 5 yıldızlı tatil 40 euroya düştü

İstedikleri dolulukları yakalayamayan Ege'deki 5 yıldızlı oteller son dakika rezervasyonlarında 40 euroya kadar düştü

Giriş Tarihi: 20.6.2009 ABONE OL
Erken rezervasyon kampanyalarının geçtiğimiz hafta sona ermesiyle birlikte Güney Ege'li turizmciler istedikleri doluluk oranlarını yakalayamayınca çareyi fiyat indirmekte buldu. Marmaris olmak üzere Güney Egeli otelcilerin tek rekabet avantajı fiyat oldu. Temmuz - Ağustos aylarında 80 euro'dan satılan her şey dahil 5 yıldızlı otel fiyatları son dakika satışlarında 40 euroya kadar düştü.

GEÇEN SENENİN % 25 ALTINDA

Doluluk oranlarında bu sezon geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25-30 oranında düşüşlerle karşılaşan otelciler otellerini doldurarak, zararı en aza indirmek için farklı yöntemler deniyor. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği eski Başkanı Cengiz Aygün, "Çok kötü bir sezon geçiriyoruz. 5 yıldızlı otel fiyatlarımız 40 eurolara kadar düştü. Otelcinin tek amacı otelini doldurmak oldu" diye konuştu. Doluluk oranlarını fiyat kırarak sağlayan oteller ise geçen senelere oranla düşük ciro rakamlarıyla karşı karşıya kaldı. Son dakika satışlarla Almanya, Hollanda ve İngiltere'den gelen turist sayısının arttığı yönündeki açıklamalara ise Aygün, "Son dakikalar da bu sezonu kurtaracak gibi gözükmüyor. Yüzde 25 olan düşüşümüzü yüzde 17- 18'lere çeker" dedi.

BODRUM'DA TURİST PROFİLİ DEĞİŞİYOR
EGE'DE Antalya bölgesine oranla yaşanan düşük doluluk oranlarından Nisan-Mayıs aylarında en fazla nasibini alan yer ise Bodrum oldu. Bölgedeki doluluk oranları yüzde 25 düştü. Bodrum Otelciler Birliği Başkanı (BODER) Halil Özyurt, bu sene yerli turiste daha çok yüklenecek olan bölgedeki turist profilinin de değişeceğini söyledi. En düşük gelir grubu için bile 20 TL'ye kadar düşen fiyatların olduğunu kaydeden Özyurt, "Okulların kapanmasıyla birlikte temmuz - ağustos rezervasyonları canlandı. Ancak bu sene yüzde 5 ile 10 arasında bir kayıpla sezonu kapatırız" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Oteller boş kalınca Ege'de 5 yıldızlı tatil 40 euroya düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA