Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz Thomas Cook'a Türkiye'de 1 sterline tatil yaptırtıyor

İngiliz tur operatörü Thomas Cook, krizde işler kötü gidince zararını minimuma indirip uçaklarını doldurmak için Türkiye'de 1 sterlinden (2.5 TL) başlayan fiyatlarla tatil satmaya başladı

Giriş Tarihi: 23.6.2009 ABONE OL
Ekonomik kriz nedeniyle turizmin kötü gitmesi başta İngiliz olmak üzere yabancı tur operatörlerini günlüğü 1 sterline kadar düşen fiyatlarla oda satmaya yöneltti. İngiliz Tur operatörü Thomas Cook, Türkiye'de 2- 3 ve 4 yıldızlı otellerle anlaşarak, dolmayan uçaklarını boş kaldırmamak ve zararını en aza indirmek için adına internet sitesinde" Türkiye'nin ucuz otelleri" ismiyle günlüğü 1 sterlinden başlayan fiyatlara tur satmaya başladı. Antalya, Dalaman ve Bodrum bölgelerinde iki kişi için haftalığı 10.5 sterline oda kahvaltı oteller satan acente Eylül ve Ekim aylarında bu fiyatları uyguluyor. Thomas Cook'un Türkiye temsilcisi olan Diana Turizm'in Genel Müdürü Burak Tonbul, "Geçirdiğimiz en kötü sezonlardan biri. Biz Türkiye'ye kendi uçaklarımızda uçuyoruz. Haftada 100'e yakın uçuşumuz var. Bu fiyatları vererek uçağı boş uçrmak yerine zararımızı minimuma indirmeye çalışıyoruz. Boş uçsak 150 sterlin zarar edeceksek alabileceğimiz en iyi fiyatı vererek bunu zararı 90 sterline indiriyoruz" diye konuştu.

UÇAKLAR BOŞ KALDI

Tonbul, 1 sterlinlik fiyatları otellerden alınmış fiyatlar olmadığını söyleyerek en makul fiyatları vererek zararı minimuma indirmeye çalışıyoruz" dedi. Thomas Cook'un Türkiye'de bu yıl için toplam 703 bin koltuk kapasitesi bulunuyor. Tonbul, "Bugün itibariyle bu koltukların çoğu boş. Bir oran veremem ama ciddi oranda boşluk var" dedi. Sadece oda başına (pax) sayıda değil bu sene acentelerin cirolarında da ciddi düşüşler yaşadıklarını dile getirdi.

BİR HAFTA 10 STERLİN

Thomas Cook'un internet sitesinde eylül ve ekim aylarında verilen fiyatlarda aynı otellerde Türk müşterilere uygulanan fiyatlar ise 40 TL'den başlıyor. Genellikle eylül ve ekim ayları için geçerli olan bu fiyatlarda iki İngiliz turist oda kahvaltı bir tatil fiyatı 10.50 sterline (26 TL) tatil yapabiliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz Thomas Cook'a Türkiye'de 1 sterline tatil yaptırtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA