Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankacıların 1300 tonluk altın avı

Bankacılar, 'Altın hesabı' adını taşıyan özel hesaplarla evlerde saklanan bin 300 ton altını ekonomiye kazandırmanın hesabını yapıyor

Giriş Tarihi: 28.6.2009 ABONE OL
Mevduat faizlerinde yaşanan gerilemeye bağlı olarak tüketicilerin yeni arayışlara girdiğini fark eden bankalar, geleneksel yatırım aracı, altına dayalı yeni ürünler sunmaya başladı. "Altın Hesabı" veya "Altına Dayalı Fon" adının taşıyan yeni ürünlerin yastık saklanan altınların ekonomiye kazandırılmasına katkı sağlaması bekleniyor. Yapı Kredi Perakende Bankacılık Yönetimi Pazarlama Grupları Başkanı Hakan Kaplan, "Türkiye'de yastık altında saklanan altın miktarının 40 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor, yani bin 300 ton altın evlerde saklanıyor" dedi ve ekledi: "Bu altınların tamamının bankacılık sistemine girmesini beklemiyoruz ama bir bölümünün bile ekonomiye dâhil olması ticaretin gelişmesine olumlu katkı sağlayacaktır." Garanti Bankası yetkilileri ise 'altın hesaplarının' halen kiralık kasalarda saklanan altınların da sisteme dâhil edilmesine olanak sağlayacağına inanıyor.

10 GRAMA HESAP

Altına dayalı hesap sistemi şöyle işliyor: Bankaya gidip altın hesabı açtırmak isteyen müşteri minimum 10 gr'lık altın satın alıyor. 470'ye alınan 10 gram altını 3, 6 veya 12 aylık vadelerle hesaba yatırıyor. Böylece hem altın fiyatlarındaki hareketlerden hem de faizlerden getiri sağlıyor. Bunun dışında bazı bankalar da vatandaşların fiziki olarak altın yatırmalarına olanak sağlıyor. Yani evlerde muhafaza edilen ziynet eşyalarını tıpkı para yatırır gibi bankaya yatırmak mümkün.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bankacıların 1300 tonluk altın avı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA