Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin, İstanbul'da inşa edilecek 3'üncü Boğaz Köprüsü'ne talip

Pekin'de bulunan Bakan Çağlayan, 3'üncü Boğaz Köprüsü'nün yapımına Çin'in talip olduğunu bildirdi. Çağlayan, Çin otomobil üreticileri Cherry ve Gerry'nin, Türkiye'de yatırım için çalışma yaptığını da belirtti

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin Ticaret Bakanı Chen Deming'in, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprünün yapımına talip olduğunu söyledi. Bir grup işadamıyla Çin temaslarını sürdüren Çağlayan, Dışişleri Bakanı Yang Jiechi'nin ardından Başbakan Wen Jiabao ve Ticaret Bakanı Chen Deming ile bir araya geldi. Deming'le yaptığı görüşme sonrası bilgi veren Çağlayan "Çin'in Ankara Büyükelçisi ve ardından Çin Ticaret Bakanı Deming, Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün yapımına talip olduklarını söylediler. İster yüklenici firma olarak, ister Türk firmasıyla ortak bu işe girebileceklerini aktardılar. Projenin finansman destek vermeye de hazır olduklarını ifade ettiler" dedi.

ENERJİYE YATIRIM YAPACAK

Zafer Çağlayan, Türkiye ile Çin arasında enerji alanında işbirliğinin artacağını belirterek, "Çin'in, Türkiye'de enerji, madencilik ve beyaz eşya alanlarında yatırım yapması konusunda görüşmelerimiz oldu. Enerji ve madenciliğe ciddi anlamda ilgi duyuyorlar" dedi. Çağlayan, Türkiye'de yatırımlara uygulanan teşviklerin Çinlilerin ilgisini çektiğini belirterek, "Bu kapsamda Kurumlar Vergisi'nin yüzde 2 olduğunu duyunca yüzlerinin ifadesi değişti" dedi. Çağlayan, iki ülke dış ticaretinin, Türkiye aleyhine olduğunu anımsatarak, "Çin tarafı, bu konuda bir balans ayarı yapmak istediğini söyledi. Bu da ancak Çin'in Türkiye'ye yatırım yapmasıyla mümkün olur" diye konuştu. Çinlileri, Türk inşaat ve konfeksiyon sektörlerine de yatırım yapmaya çağırdıklarını kaydeden Çağlayan, onların da "Biz, Türkiye'yi Avrupa'ya kapı olarak görüyoruz" dediğini aktardı.

VERGİ SIFIRLANACAK TİCARETTE LİRA VE YUAN KULLANILACAK
Çin'e Tercihli Serbest Ticaret Anlaşması için yaptığı önerinin benimsendiğini kaydeden Çağlayan, bu anlaşmanın imzalanması halinde sanayi malı dahil belli ürünlerde gümrüklerin azalacağını ya da sıfırlanacağını vurguladı. Çağlayan, görüşmede Türkiye ile Çin arasındaki ticarette yerel paraların kullanılmasını önerdiğini kaydederek, "Sınır ticareti konusunda denemeler yaptıklarını söylediler. Bu konu üzerinde süratli çalışacağız" dedi. Türk armatörlerin, 2007 yılından bugüne Çin'e 2.7 milyar dolarlık 51 gemi siparişi verdiğini de anımsatan Çağlayan, "Türk firmaları, mümkünse siparişlerin iptalini istiyor. Bu konuyu da gündeme getirdik" dedi. Türkiye'nin, Çin'e ciddi miktarda tavuk ayağı ihraç ettiğini anlatan Çağlayan, "Etini ihraç ediyoruz, yumurta ihraç ediyoruz. Bu durumda kuru söğütten düdük çıkartıyoruz" dedi.

İKİ OTOMOBİL FABRİKASI KURACAKLAR
Çağlayan, Çin otomobil üreticisi firmaları Cherry ve Gerry'nin, Türkiye'de yatırım için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, "Türkiye'nin muhtelif illerinde yatırım yapma konusunda belli bir aşamaya gelmişler. Türkiye'de otomotiv sektörünü iyi biliyorlar. Üretecekleri otomobilleri Türkiye pazarına ve diğer pazarlara satmayı düşünüyorlar" dedi. Çin ve Türkiye'nin, müteahhitlik alanında dünyanın önde gelen iki ülkesi olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Çin 1'inci sırada, biz 2'nci sıradayız. Türk müteahhitlere, Çin'de altyapı yatırımları konusunda iş vermek istediklerini söylediler. Bu son derece önemli bir açılım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin, İstanbul'da inşa edilecek 3'üncü Boğaz Köprüsü'ne talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN