Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haber turu

Giriş Tarihi: 1.9.2009
Ekonomik canlandırma paketleri küçültülsün
Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrück, G-20 ülkelerindeki mesteklaşlarına gönderdiği mektupta global finansal kriz karşısında maliye politikalarında alınan tedbirlerin en kısa sürede azaltılmasını istedi. Steinbrück, Türkiye'nin de içinde bulunduğu G-20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarına hitaben yazdığı mektupta, "Maliye politikasında krize yönelik alınan önlemler, bütçe açıklarını sürdürülebilir bir seviyeye indirmek için en kısa sürede azaltılmalı" dedi.

İngiltere IMF'ye ilave 11 milyar $ verecek
İngiltere Hükümeti, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 11 milyar dolar ilave katkıda bulunacak. İngiltere Hazine Bakanı Alistair Darling, Guardian gazetesinde yayınlanan demecinde, kendilerinin 11 milyar dolar vermeye hazır olduklarını belirterek, Avrupa hükümetlerinin de Fon'a 75 milyar dolar ilave kaynak sağlaması gerektiğini kaydetti. G-20 üyeleri, Nisan ayındaki toplantıda, IMF'nin kaynağını üçe katlayarak 750 milyar dolara çıkartma taahhüdünde bulunmuşlardı.

Çin,Özbekistan'da uranyum arayacak
Çin'in CGNPC Uranium Resources Co. şirketi, Özbekistan'da uranyum üretimi için şirket kuruyor. Özbekistan ve Çin arasında eşit paylarla kurulacak Uz-China Uran ortak şirketinin kuruluş sermayesinin 4.6 milyon dolar civarında olması öngörülüyor. Bu çerçevede Çin şirketinin teknoloji ve yatırımı üstleneceği, Özbek tarafının ise söz konusu Boztau sahası ile ilgili jeolojik, coğrafi ve diğer bilgileri sunacağı bildirildi.

Brezilya ABD mallarına misilleme yapabilecek
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Brezilya'ya, ABD mallarına yıllık 295 milyon dolarlık ekonomik yaptırım uygulama hakkı verdi. DTÖ'nün Brezilya'ya, ABD ile ticarette misilleme hakkını vermesinde, ABD'nin pamuk üreticilerine haksız desteklemede bulunması etkili oldu. 7 yıldır süren anlaşmazlıkta, Brezilya, yıllık 2.5 milyar dolarlık ekonomik misilleme hakkı isterken, Washington bunun 30 milyon doları aşmaması gerektiğini belirtiyordu.

Nordea, Danimarkalı Fionia'yı alıyor
İsveç Bankası Nordea, Danimarkalı rakibi Fionia Bank'ı satın almak için 173 milyon dolarlık bir kontrat imzaladığını açıkladı. Anlaşma gereği Stockholm merkezli Nordea, Fionia Bank'ın 29 şubesini ve 400 çalışanını bünyesine katacak. Şubat ayında finansal kriz nedeniyle devlet tarafından el konulan Fionia Bank'ın İsveç Bankası Nordea'ya satışı için Danimarka Hükümeti'nin onayını alması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haber turu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN