Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatı 2 milyar dolarla 82'nci şehir ateşledi!

İhracat Temmuz'da 9 milyar doları aşarak yılın zirvesine çıktı. Yılbaşından bu yana hangi ilden yapıldığı tespit edilemeyen 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İller bazında ihracatta gösterilen 'belirsiz' kalemi rekor kırdı

Temmuz dış ticaret verilerine göre ihracat 9 milyar dolarla yılın zirvesine çıktı. İthalat ise yavaşlamaya devam ederek Temmuz'da 12.4 milyar dolar oldu. Dış ticaret verileri içerisinde en dikkat çekici gelişme ise iller bazında ihracat rakamlarında gerçekleşiyor. Buna göre hangi ilden yapıldığı tespit edilemeyen ve 'belirsiz' kalemi altında gösterilen ihracat rakamı patlama yaparak tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Yılın ilk 7 ayında hangi ilden yapıldığı tespit edilemeyen ihracat rakamı 1 milyar 976 milyon doları aştı. Bu rakam en büyük ihracatçı şehirlerinden olan Gaziantep'in ihracatından bile daha yüksek... Hangi ilden yapıldığı tespit edilemeyen ihracat, 2005'in tamamında 3 milyon dolar, 2006'da 5 milyon dolar, 2007'de 660 milyon dolar ve 2008'de 932 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Ekonomistler ise tarihinin en yüksek seviyesine çıkan rakamın artan sınır ticareti ve serbest bölgelerden kaynaklanmış olabileceğini tahmin ediyor. Ekonomist Emre Alkin, kriz dönemlerinde şehirler ve ülkeler arasında artan fiyat baskısı nedeniyle işadamlarının anlık fırsatları değerlendirmeye başladığını belirterek, "Sıkışma dönemlerinde bu tür artışlar yaşanabilir. Rakamdaki patlamada sınır ticaretindeki artışın önemli rol oynadığını düşünüyorum" dedi.

VERGİ CENNETLERİ İHRACAT CENNETİ OLDU!
Temmuz dış ticaret verileri ile birlikte ortaya çıkan bir diğer ilginç gelişme ise vergi cennetleri olarak bilinen Cayman ve Virgin Adaları ile İsviçre'ye yönelik yapılan ihracattaki artış oldu. Yılın ilk 7 ayında Cayman Adaları'na yapılan ihracat yüzde 245 artışla 30 milyon dolara, Virgin Adaları'na ise yüzde 226 artışla 100 milyon dolar sınırına dayandı. İsviçre'ye yapılan ihracat ise yüzde 77 artışla 3.2 milyar dolara çıktı.

DIŞ TİCARET AÇIĞI 18 MİLYAR $'A GERİLEDİ
Dış ticaret açığı Temmuz ayında yüzde 57.3 azalışla 3.4 milyar dolara geriledi. Yılın yedi aylık döneminde dış açık yüzde 60.1 düşüşle 18 milyar dolara geriledi. İhracat Temmuz'da yüzde 28.3 azalışla 9.03 milyar dolar, ithalat yüzde 39.5 azalışla 12.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2008 Temmuz ayında yüzde 61.3 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı ayında yüzde 72.7'ye yükseldi. İhracat 7 ayda 56.8 milyar dolar, ithalat ise 74.8 milyar dolar oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatı 2 milyar dolarla 82'nci şehir ateşledi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN