Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaatçılar bina giydirecek sırada evleri döşemek var

Giriş Tarihi: 1.9.2009

TOBB'un "Kriz varsa çare de var" kampanyasına inşaat sektörü de eklendi. Evini yenilemek isteyenlere düşük faizli kredi verilecek. Beyaz eşya ve mobilyacılar da onay bekliyor

Yapı malzemeleri sektörü, Halk Bankası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile güçlerini bir araya getirerek, ''Evini Yenile Türkiye'' kampanyası düzenledi. Kampanya kapsamında evini yenilemeyi ve tadilat yapmayı erteleyen tüketiciler için ucuz kredi sağlanacak. 100 bin tüketiciye ulaşmayı hedefleyen kampanya kapsamında, Halkbank yüzde 0.33'ten başlayan faiz oranları ile kredi verecek. 1 milyar liralık bir iş hacmi yakalanması beklenen kampanyaya 83 firma ve 13 binden fazla bayii katılacak.

HABER BEKLENİYOR

Tüketicilere ev yenilemede kullanacakları 2 bin liranın üzerindeki yapı malzemeleri işçilik harcamaları için finansmanı, 2 ay geri ödemesiz olarak sağlayacak. Kampanya kapsamında seramik, banyo dolabı, mutfak dolabı, boya, izolasyon, vitrifiye, armatür gibi harcamaları ile usta ve işçilik masrafları dahil tümü için 2 bin lira ile 50 bin lira arası kredi kullanabilinecek. Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün inşaat sektörü ile yaptıkları kampanyanın benzerlerini başka sektörlerle yapmak için çalışmalarının sürdüğünü de belirterek, "Başka sektörlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bunu da çok yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız'' dedi. Daha önce mobilya ve beyaz eşya sektörlerinde bu tür kampanyalar yapılacağını açıklayan Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane ise konu hakkında SABAH'ın sorularını yanıtladı. Nane, şu anda kampanyalar ile ilgili olarak çalışmaların sürdüğünü ancak Ankara'dan bazı düzenlemeler için cevap beklendiğini söyledi. BDDK ve Bankalar Birliği ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Nane, kısa süre içerisinde uygulamaya geçilebileceğini de aktardı.

'BİZ MALI SATMAK ZORUNDAYSAK BANKALAR DA PARA SATMALI'
Toplantıya katılan Kale Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur ise bankaların faiz indirme yarışına girdiğini belirterek, "Biz nasıl elimizdeki malı satmak durumundaysak, onlar da ellerindeki parayı satmak zorundalar. Finans önemli... Bankalar da bir ticari müessesedir. Biz nasıl mal alıp satıyoruz, onlar da para alıp satıyorlar. Bunu akıllıca yapanlar, kar da ediyor. Krizde en çok kazanan sektör, finans oldu" dedi.

İŞÇİLİK MASRAFLARI DA KREDİ KAPSAMINDA
Kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, toplam kredi bedelinin yüzde 50'sini aşmayacak şekilde işçilik, ustalık, hizmet bedeli gibi masrafların da banka tarafından kredi kapsamında değerlendirileceğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, kampanyanın kayıt dışılığın önlenmesinde de rol oynayacağını kaydetti.

EVİNİ YENİLE TÜRKİYE
İbrahim Bodur, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, SERFED Başkanı Zeynep Bodur Okyay, İMSAD Başkanı Orhan Turan ve TİMFED Başkanı Serdar Dönmez, İSO Başkanı Tanıl Küçük ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş kampanya için bir araya geldi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ HER YIL % 10 BÜYÜMELİ
Türkiye ekonomisinin sürekli yüzde 5 büyümesi için inşaat sektörünün her yıl yüzde 10 büyümesinin gerektiğinin altı çizilen toplantıda Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 100 milyar dolarlık inşaat malzemeleri ihracatı, yurtdışı müteahhitlik geliri ve iç pazar yaratılması hedefine vurgu yapıldı.

KOMİSYONLU FAİZ % 0.63 OLACAK
Masraflı ve masrafsız iki komisyon olacak kredilerde farklı opsiyonlar var. Komisyonsuz yüzde 0.33, komisyonlu yüzde 0.63 faiz oranları uygulanacak. 35 yaş için belirlenen hayat sigortası bedeli 25 lira olarak belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaatçılar bina giydirecek sırada evleri döşemek var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN