Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsviçre'de kodlu hesaptaki 60 milyar $'a takip başlıyor

ABD'nin "gizli hesap cenneti" İsviçre'de paraları bulunan vatandaşlarının bilgilerini istemesinden sonra Türkiye de Varlık Barışı'nın ardından bu ülkenin kapısını çalacak

Giriş Tarihi: 1.9.2009
ABD ve Fransa'dan sonra Türkiye de İsviçre bankalarında Türklere ait gizli hesaplarla ilgili olarak bu ülkeden bilgi istemeye hazırlanıyor. İsviçre UBS Bankası ile ABD'nin, İsviçre'de hesabı bulunan 4 binden fazla Amerikalıya ilişkin bilgilerin ABD'ye verilmesi konusunda anlaşma imzalaması Türkiye'yi de harekete geçirdi. Anlaşma ile UBS'nin ABD Gelir İdaresi tarafından istenen kişilerle ilgili bilgileri ABD'ye verecek olmasını Maliye değerlendirmeye aldı.

'BEYAZ LİSTE' AVANTAJI
Bakanlık ve Gelir İdaresi Başkanlığı, söz konusu anlaşmanın Türkiye'yi nasıl etkileyeceğini araştırırken, bu defa OECD'nin vergi rejimleri açısından Türkiye gibi "Beyaz listede'' yer alan ülkelerin, İsviçre gibi ülkelerin bankalarında kendi vatandaşlarınca açtırılan hesaplar hakkında bu ülkelerden bilgi isteyebilmelerine olanak tanıyan çalışması açıklandı. Yapılan değerlendirmelerde, Türkiye'nin de İsviçre ve diğer ülke bankalarında bulunan hesaplarla ilgili bilgi isteyebileceği sonucuna varıldı.

MASAK DA BAŞVURABİLİR

Maliye Bakanlığı'ndan bir üst düzey yetkili, AA'ya şu açıklamayı yaptı: "Varılan anlaşma uyarınca ABD, İsviçre'de hesap açtıran 4 bin 500 dolayında ABD'liye ilişkin bilgileri almaya hak kazandı. Bu diğer ülkeler için de emsal teşkil edecek. Türkiye de bu hakkı kullanmak istiyor. Varlık barışı uygulamasından sonra hazırlanacak bir liste ile biz de İsviçre'den bu ülke bankalarındaki hesaplarla ilgili bilgi talep etmeyi düşünüyoruz. Bunu tek başına Gelir İdaresi Başkanlığı da yapabilir. Aynı şekilde karapara aklama konusunda MASAK, ya da finans konularında ilgili diğer kuruluşlar başvuruda bulunabilir.''

MALİYE: VARLIK BARIŞI İLE PARANIN BİR BÖLÜMÜ ÜLKEYE GERİ DÖNER
Maliye Bakanlığı yetkilileri, İsviçre gibi ülkelerde Türklere ait hesapların bir bölümünün 2'nci varlık barışı uygulaması sırasında ülkeye geri dönmesini bekliyor. "Gizli hesap cenneti'' olarak nitelenen İsviçre bankalarının son gelişmelerin ardından bu özelliklerini yavaş yavaş yitireceğine işaret eden yetkililer, bu durumun bazı hesapların varlık barışıyla Türkiye'ye giriş yapmasında etkili olacağını ileri sürüyor. Varlık barışının tanıtımı kapsamında Almanya, Belçika ve Rusya'da yapılacak toplantılar ile gizlenen varlıkların yurda geri getirilmesi için çaba sarf edilecek.

TÜRKLERİN VARLIĞI 4 KAT FAZLA
ABD yönetimi ile İsviçre'nin bankacılık devi UBS, gizli hesapların öğrenilerek açıklanması konusunda anlaşma imzaladı. İsviçre hükümetince yapılan açıklamaya göre, imzalanan anlaşma gereği UBS'in 4 bin 450 müşterisinin bilgileri ABD'ye verilecek. ABD yönetimi, 52 bin ABD vatandaşının, yaklaşık 15 milyar dolarını, İsviçre'deki gizli hesaplarda sakladığını belirtiyordu.

GİZLİ HESAPLARDA 100 MİLYAR $ VAR
OECD ve diğer uluslararası verilere göre, İsviçre başta olmak üzere Lüksemburg, Belçika, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde, Türklere ait 20 bini aşkın hesapta, 100 milyar doların üzerinde bir para bulunuyor. Bunların 60 milyar doları aşan kısmının da İsviçre bankalarında olduğu sanılıyor. ABD yönetimi de, 52 bin ABD vatandaşının, İsviçre bankalarında 15 milyar dolarlık bir hesabı bulunduğunu ifade ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsviçre'de kodlu hesaptaki 60 milyar $'a takip başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN