Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Miki Fare 4 milyar dolara Örümcek Adam'ı alıyor

Walt Disney, ünlü roman ve çizgi film karakterlerinin yaratıcısı Marvel şirketini, 4 milyar dolara satın alıyor

Giriş Tarihi: 1.9.2009

Dünyaca ünlü Amerikan eğlence ve film şirketi Walt Disney, ünlü roman ve çizgi film karakterlerinin yaratıcısı Marvel şirketini, 4 milyar dolara satın alıyor. Her iki şirketin de prensipte anlaştığını açıklayan Walt Disney yönetimi, Marvel şirketini satın alarak, Fantastik Dörtlü, Örümcek Adam, Hulk, Demir Adam, Daredevil, Kaptan Amerika, X-Men, Civil War ve Blade gibi ünlü karekterlerin de aralarında bulunduğu beş binden fazla çizgi roman kahramanının yayın haklarına sahip olacak. Hollywood'a da ilham kaynağı olan birbirinden ünlü karakterler beyaz perdeye aktarılarak dünyanın dört bir yanında gişe rekorları kırıyor.

ÖNEMLİ FIRSAT
İki şirketin anlaşmasının önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Walt Disney Şirketi Başkanı Robert A. Iger, "Marvel şirketini Walt Disney'in benzersiz marka portföyüne eklemek uzun döneme dayalı katma değer yaratmada çok önemli bir adım ve fırsat" dedi. Anlaşma gereği Walt Disney'in 4 milyar dolarlık anlaşmanın yüzde 30'unu nakit ödeyeceği, geri kalan kısmının ise hisse satışı ile gerçekleştirileceği öğrenildi. Marvel CEO'su Isaac Perlmutter ise karakter portföyü ile Walt Disney'in daha da büyüyeceğini belirterek, "Marvel'in fantastik karakterleri, Disney Şirketi'nin lisans ve içerik yaratıcılığı için mükemmel bir yuva olacak" dedi.

ANLAŞMAYA BANK OF AMERİCA ARACILIK ETTİ
Walt Disney ile Marvel Şirketi'nin anlaşmasında Bank of America- Merrill Lynch'in aracılık ettiği öğrenildi. Marvel, 1960'lı yıllardan bu yana DC Comics'in yanında ABD'nin en büyük iki çizgi roman şirketinden biri olma özelliğini sürdürüyor. Walt Disney yönetimi, Marvel'i satın alarak, Örümcek Adam, Demir Adam gibi beş binden fazla çizgi roman karakterinin yayın hakkına sahip olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Miki Fare 4 milyar dolara Örümcek Adam'ı alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN