Para veremediniz bari borcu petrolle ödeyin

Devlet Bakanı Çağlayan, Irak'ta yaptıkları işlerden para alamayan veya yeni yatırım yapmak isteyen Türk firmalarına ödemelerin petrolle yapılması önerisinde bulundu

Giriş Tarihi: 31.10.2009
Türk firmaları bir süredir Irak'ta özellikle de Kuzey Irak'ta yaptıkları işlerden para alamıyor. Bu sorunu aşmak için bakanlık Irak tarafına ham petrol ithal etme isteğinde bulundu. Edinilen bilgiye göre, bakanlık ham petrol ithalatı karşılığında borçların kapanmasını teklif etti. İlk etapta mevcut borçlar kadar petrol talebinde bulunan bakanlık, daha sonra da yapılan işler kadar borçların ham petrol şeklinde ödenmesini talep etti. Yetkililer, "Irak'tan alınan cevap bu tür uygulamaların planlama bakanlığı tarafından yapıldığı. Petrol bakanlığı ise bu konuya itiraz etti. Ocak'ta yapılacak seçimlerin beklenmesi talebi bize geldi. Talebimiz herhangi bir Türk bankası, ya da Irak bankası veya uluslararası bir banka üzerinden işlemlerin yürümesi" dedi. Borçların petrolle ödenmesi talebi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Basra'ya giden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan tarafından, Menavi Paşa Oteli'ndeki iş forumunun açılışında da dile getirildi.

'ŞİNO VE OVAKÖY OLABİLİR'
Irak'a yatırım yapmak isteyen başta müteahhitlik, turizm, gıda, hizmet sektörü olmak üzere çok çeşitli sektörlerden 80 işadamı ile geldiklerini belirten Çağlayan, Irak'taki yatırımların finansmanı için bir öneri geliştirdiklerini ve Irak tarafına ilettiklerini söyledi. Çağlayan, "Teklifimizi yinelemek istiyorum; Türk iş adamlarının buraya yatırım yapması için ihtiyaç olan finansman karşılığında Irak Türkiye'ye petrol versin'' dedi. Çağlayan iş foromundaki konuşmasında Erbil'de 500'e yakın Türk iş adamı bulunduğunu, bölgedeki inşaatların yüzde 70- 80'inin Türk müteahhitlerce yapıldığını ve iki yeni gümrük kapısının hazırlıklarını anımsattı. Çağlayan, 2 yeni gümrük kapısı için "Bir tanesi Şino olabilir, bir tanesi Ovaköy olabilir, henüz netleşmedi" dedi.

'BİZ ÇALIŞTIRALIM'
Irak Ticaret Bakanı Safaeddin Safi ve Basra Valisi Şiltag Abbud Meyyah ile de birlikte ortak basın toplantısı da düzenleyan Çağlayan, Ankara'daki Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nin, Nasıriye'de organize sanayi bölgesi kurma programı başlattığını belirterek, Basralı yetkililerle görüştüklerini, en kısa süre içinde burada da organize sanayi bölgesi kurulmasını sağlayacaklarını bildirdi. Irak'ın ekonomi başkenti olma potansiyeli taşıyan Basra'daki 6 büyük fabrikanın kısmen çalıştığına işaret eden Çağlayan, gübre, kâğıt, kimyasal madde gibi alanlarda faaliyet gösteren bu fabrikaları Türk işadamlarının alıp işletmesi yönünde bir çalışmalarının olacağını söyledi. Çağlayan, Basra'da çok büyük bir fuar düzenleme sözü de verdi.

65 bin kişilik stat inşaatını Türkler yönetiyor
IRAK'IN Basra kentinde 2013'te gerçekleştirilecek Körfez Kupası için yapılan stadın inşaatını Türk işletmeci ve mühendisler yapıyor. Alpha Foundation adlı Alman bir firmanın Irak Bölgesi sorumlusu olan Mehmet Bikriç, 2013'e kadar 65 bin kişilik bir stat inşa edeceklerini belirterek, "450 milyon dolarlık bir proje. Biz bu ihaleyi aldık. Burada bir Iraklı ortak ile çalışıyoruz. Burada Türküm deyince oldukça yardımcı oluyorlar" dedi.

Beş milyon konut seçimi bekliyor
KONUT sıkıntısı içinde olan Irak'ta özellikle güneyde oldukça büyük fırsatlar olduğunu dile getiren Türk firmaları, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) sözleşme için görüşme aşamasında olduğunu söyledi. TOKİ'nin 5 milyonluk bir toplu konut projesini almak istediği belirtiliyor. TOKİ'nin anlaşmaya varması için önündeki tek engel ise seçimler. Ocak'ta yapılacak olan seçimler sonrası projenin akibetinin belli olacağı konuşuluyor. Projenin gerçekleşmesi halinde TOKİ'nin tüm alımları Türkiye'den yapacağı belirtiliyor. Anahtar teslim proje isteyen Irak tarafının bu isteği üzerine çelikten betona ve finansa kadar tüm alımlar Türkiye'den yapılacak.

80 İŞADAMLI ÇIKARMA
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 80 işadamı ile Basra'ya geldi. İki Türk Bakan, Irak Ticaret Bakanı Safaeddin Safi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para veremediniz bari borcu petrolle ödeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN