Türkiye'nin en iyi haber sitesi

300 Çinli işçi fabrikanın yeni sahipleriyle çatıştı

Guandong eyaletindeki Pekin adlı çelik boru fabrikasının kontrolünü ele geçirmeye çalışan 300 işçiden yirmi altısı çıkan çatışmada yaralandı

Giriş Tarihi: 12.12.2009 ABONE OL
Sanayide yeniden yapılanma için adımlar atan Çin, bunun için ağır faturalar ödüyor. Ülkenin güneyindeki Guandong eyaletindeki Pekin adlı çelik boru fabrikasının kontrolünü ele geçirmeye çalışan 300 işçiden yirmialtısı yaralandı. Yaralılardan 10'unun durumunun ciddi olduğu açıklandı. Sabah saat 9 sularında başlayan çatışmalar sırasında patlayıcı, taş ve çelik boruların kullanıldığı belirtildi. Olayların boru fabrikasının kontrolünü mahkeme kararıyla alan Shenzhen Qiushuo Yatırım ve Geliştirme A.Ş yöneticilerinin işletmeye adım atmaları nedeniyle başladığı kaydedildi.Yöneticiler ve işçiler arasındaki çatışmaya zaman zaman polislerin de katıldığı belirtildi.

ÖZELLEŞTİRME DURMUŞTU
Hemen her gün işçi eylemlerinin yaşandığı Çin'de çalışanlar ağustos ayında Linzhou Demir- Çelik fabrikasının özelleştirilmesine engel olmuş, Çin hükümeti, Linzhou Demir-Çelik fabrikasını özelleştirme kararını gözden geçirme sözü vermişti. Temmuz ayında daTonghua Çelik fabrikasının özelleştirilmesi durdurulmuştu. Özelleştirmeyi durdurma kararı, işçilerin fabrikayı satın almak isteyen şirketin bir yöneticisini öldürmesinin ardından alınmıştı.

ARKADAŞINA GÖNDER
300 Çinli işçi fabrikanın yeni sahipleriyle çatıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA