Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek kazanç isteyenler parayı 'inekbank'a yatırdı

Konya'da Ek-ta adlı şirket 17 bin 500 liradan 5 inek alanlara ineklerden her biri için ayda 180 kilogram çiğ süt bedelini ödemeyi taahhüt ediyor. Bu da aylık 750 TL kazanç demek

Giriş Tarihi: 5.1.2010
Mersin merkezli Ekta Et ve süt Ürünleri A.Ş'nin kurduğu süt hayvancılığına dayalı yeni sistem, kısa sürede vaat ettiği yüksek kârla yatırımcıların dikkatini çekiyor. Tanesi 3 bin 500 liradan en az 5 inek alanlar sisteme dahil oluyor. Şirket çiftliğinde yatırımcıların beslediği ineklerden her biri için ayda 180 kilogram çiğ süt bedelini ödemeyi taahhüt ediyor.

YAVRULAR ŞİRKETİN

Hayvanlar gebe olarak alındığı için ilk 4 ay süt veremiyor. Bu nedenle 36 aylık sözleşmede 32 ay ödeme yapılıyor. sütün şu anki piyasa fiyatı kilogram başına yaklaşık 0.83 kuruş. Yani bir hayvanın size sağlayacağı aylık süt geliri 149 TL'yi geçiyor. 5 inekten süt geliri 750 TL'yi buluyor. Yani 17 bin 500 TL yatırıp ilk 4 ay hariç her ay 750 TL kazandırıyor. Bir başka deyişle 3 bin 500 lira vererek aylık 149 TL'lik geliri garanti ediliyor. Şirketin kazancı ise doğacak yavrular. Ek-ta Et ve süt Ürünleri A.Ş'nin sahibi Orhan Tatlı, işletme tarafından alınan hayvanların Tarım ve Köyişleri Bakanlığı onaylı, soy kütüğü belli sertifikalı cins hayvanlar olduğunu söyledi. Tatlı "Katılımcı hiçbir risk ve olumsuz faktörden etkilenmiyor. Hayvanların sigortası işletmemiz tarafından yapılıyor. Sigorta primlerinin yüzde 50'sini devlet karşılıyor" diyor. Daha önce parasını batan bir bankaya kaptırdığını, geri alabilmek için çok uğraştığını anlatan emekli Astsubay Ahmet Şahin'in çiftlikte 40 ineği bulunuyor. Hafta sonlarını çiftlikte geçiren Şahin "Artık bankalara güvenmiyorum, ticaretten de anlamam. Paramı üretime yatırdım" diye konuşuyor. Mali Müşavir Fethi Coşkun ve eşi Nadide Nalan Coşkun'un da çiftlikte 10 ineği bulunuyor.

YATIRIMCILARIN YÜZDE 70'İ KADIN
Yaklaşık 3 ay önce kurdukları sistemin çok ilgi gördüğünü belirten şirket sahibi Orhan Tatlı, yatırımcılarının yüzde 70'ini kadınların oluşturduğunu anlatıyor. Tatlı'nın ilk yatırımcısı da karısı Ebru Tatlı olmuş. Yastık altında biriktirdiği altınları bozan Ebru Hanım'ın şimdi 10 ineği var. Çiftliği gezenlerin ikna olduğunu anlatan Tatlı "Birkaç hayvan için konuşup 80 hayvan ile katılanlar oluyor. Şeffaf bir işletme olduğumuz için kimsenin aklı kalmıyor" diyor.

HAYVAN BEDELİNE KARŞILIK SENET
* Sistem hiçbir yatırım aracının kazandıramayacağı bir gelir taahhüt ettiği için akla sorular takılıyor, şüpheler oluşuyor. Sistemle ilgili tereddütleri olanlara ise şu teminatları veriyor:
* Katılımcılarla sözleşme yapılıyor, hayvan bedeline karşılık teminat senedi veriliyor.
* Sözleşmeler 36 aylık süreleri kapsıyor.
* Katılımcılar bir ay önceden haber vermek kaydı ile sözleşmelerini istedikleri zaman 36 ay sonundaki şartlarla fesh edebiliyor.
* Hayvanlardan biri ölürse bedeli sigorta kapsamında geri ödeniyor.
* Hayvanın sütü kesilirse, kesiliyor. Elde edilen et bedeli üzerine işletme para ekliyor, yeni hayvan alınıyor.

ANAPARA 3 YIL SONRA FAİZİYLE ÖDENİYOR
Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında 180 dönümlük arazi üzerine kurulu çiftlikte faaliyet gösteren ÇEDAŞ bünyesinde kurulu Ek-ta Et ve süt Ürünleri A.Ş'nin 2 bin baş hayvan kapasitesi bulunuyor. Ancak çiftlikte şu anda 800 baş hayvan var. Yaklaşık 230 yatırımcılarının bulunduğunu belirten şirket sahibi Orhan Tatlı " 600 katılımcı daha kabul edebiliriz" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek kazanç isteyenler parayı 'inekbank'a yatırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN