Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sim kart çip'le evlendi Türkler bayilere akın etti

Avea ile Garanti Bankası, cep telefonlarındaki sim karta kredi kartlarındaki çiplerin özelliğini ekledi. Temmuzda piyasaya sürülecek kartlar şimdiden rağbet görmeye başladı

Giriş Tarihi: 15.5.2010
Avea ile Garanti Bankası'nın cep telefonunun 'sim'iyle kredi kartının 'çip'ini birleştiren teknolojisine daha şimdiden akın var. Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan, dokun geç kredi kartı, köprü ve otobüslerde bilet yerine geçecek olan sim kartlar için uygulama temmuzda başlayacak olmasına karşın Avea bayileri ve abonelerinden telefon yağdığını söyledi. Dünyada bir ilk olacağı belirtilen teknoloji hafta içi Cardist Fuarı'nda Avea CEO'su Erkan Akdemir ile Garanti Ödeme Sistemleri CEO'su Mehmet Sezgin'in katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. Temmuz ayında başlayacak projeye göre, hazırlanan özel bir sim kart aracılığıyla cep telefonları kredi kartı haline gelecek. Yakın Alan İletişimi (NFC) denilen teknolojisini birçok şirket deniyor. Avea CEO'su Erkan Akdemir, insanları cüzdan taşıma derdinden kurtaracaklarını söylediği projeyle cep telefonu dokun geç denilen kredi kartı okuyucusuna yaklaştırılarak ödeme yapılacak. Hafta içi tanıtılan teknoloji temmuzda çıkacak olmasına karşın teknoloji meraklısı Türkler ve Avea bayilerinin kendilerini telefon yağmuruna tuttuğunu söyleyen Hakan Kaplan, "Bayilerden 'Ne zaman başlıyoruz, sim kartın fiyatı ne olacak' soruları geliyor. Aynı şekilde aboneler de bayilere gidip çağrı merkezlerini arıyorlar. 2 gündür telefonlar susmadı dersem yeridir. Başka bankalar da arayıp farklı taleplerle geliyor" diye konuştu. Talep toplamaya önümüzdeki hafta başlayacaklarını, ilk yıl için koydukları 100 bin sim kart hedefini, gelen ön talep sonrası artırabileceklerini kaydeden Kaplan şu anda sim kartın fiyatı üzerinde çalıştıklarını, ancak daha yüksek sim kart siparişi verirsek bu fiyatın daha da düşebileceğini dile getirdi.

OTOBÜSLERE DE BİNİLECEK
Çip eklenecek olan telefonlar cüzdan taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldıracak. Aynı zamanda telefonlarla otobüse de binilebilecek.

KÖPRÜ DE DE GEÇECEK KONSERE DE GÖTÜRECEK
Kart aslında dokun geç teknolojisiyle başka ürünler için de kullanılabilecek. Örneğin İstanbul'da Boğaz Köprüsü'nden geçerken ya da KGS'li otoyollarda bu sim kartlı telefonlar kullanılabilecek. Ayrıca bina girişçıkışlarında, statlara ve konserlere girişlerde ve yemek kartları yerine kullanılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sim kart çip'le evlendi Türkler bayilere akın etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN