Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümetin 1 numaralı gündemi düşük kur

Giriş Tarihi: 26.6.2010

SABAH'ın ısrarlı yayınları sonrasında ihracatçının aylardır süren kur şikâyeti ekonomi yönetiminin birinci gündem maddesi oldu. Gelecek hafta yapılacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu, ihracatçıya soluk aldıracak tedbirleri ele alacak

Milyonlarca kişiye istihdam sağlayan Türk ihracatçısının aylardır yükselen düşük kur şikâyeti hükümetin bir numaralı gündem maddesi oldu. Hammadde ithalatını dolar, ürün ihracatını ise ağırlıkla euro üzerinden yapan ve eurodaki düşüşün yanı sıra Türkiye'deki dövizin seyri nedeniyle de zor günler geçiren ihracatçının çığlığını SABAH gündeme getirmişti.

4.7 MİLYAR $'LIK KREDİ

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) gelecek hafta yapılacak toplantısında otomotiv, hazır giyim, konfeksiyon başta olmak üzere zordaki ihracatçı sektörlere soluk aldıracak tedbirler ele alınacak. Atılacak ilk adım da Eximbank'ın sektör kredisinden ülke kredisine geçmesi olacak. Eximbank, ihracatçıya ülke bazlı destek kapsamında 4.7 milyar dolarlık kredi desteği verecek. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracattaki düşüş ve euro-dolar paritesi nedeniyle zarar gören sektörlerin listesini çıkardı. Listede, otomotiv, hazır giyim, konfeksiyon, yaş sebze- meyve ihraç eden firmalar başı çekti. Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bu sektörlere yönelik mali tedbirlerin alınması için kolları sıvadı. Bakanlık yetkilileri, "Kriz ve döviz kurundaki bu baskı olmasaydı ihracat geçen yıl 5-6 milyar euro daha fazla olabilirdi. Temel sorun Avrupa mallarının fiyatlarının ucuzlayacak olması. Bu durumda ithalat artacak. Faiz ve kur politikasında değişiklik kaçınılmaz. Çin tedbirini aldı. Biz de almak zorundayız" değerlendirmesini yaptı.

Eximbank'tan ülke bazlı destek
İhracat potansiyelinin yüksek olduğu hedef pazarlara göre Eximbank, ihracatçıya 100-300 milyon dolar arasında değişen kredi desteği verecek. Toplam 4.7 milyar dolarlık fon oluşturulurken, garanti sistemi daha kolay işleyecek.Yetkililer, sisteme ilişkin şunları söyledi: İhracatçı potansiyelin yüksek olduğu ülkeye finansman bulamıyor. Alman Eximbank nasıl çalışıyor bakılacak. Türk Eximbank ülke limiti açarak kredi kullandıracak. Örneğin İş Bankası, Yapı Kredi'ye garanti verecek. Bu konu EKK'da değerlendirildikten sonra Başbakanlık Genelgesi ile yaşama geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetin 1 numaralı gündemi düşük kur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN