HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her üç cep telefonu abonesinden biri numarasını taşıdı

Numara taşıma uygulamasında henüz 2 yıl dolmadan operatörünü değiştiren abone sayısı 20 milyonu aştı

Giriş Tarihi: 27.9.2010
9 Kasım 2008'de başlayan numara taşımada Türkiye rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Numara taşımada suistimaller nedeniyle getirilen 3 aylık kısıtlamaya rağmen, numara taşıma hız kesmedi. 2008 yılında 653 bin 362 kişi operatörünü değiştirirken 2009 yılında bu sayı 9 milyon 442 bin 297 oldu. 2010 yılının 9 ayında ise numara taşıma adeta rekor kırdı. Yılbaşından bu yana numarasını başka bir operatöre taşıyanların sayısı 10 milyon 326 bin 91 oldu. Numara taşıma uygulamasında 2 yıl dolmadan operatörünü değiştiren abone sayısı 20 milyonu aştı. 61 milyon 500 bin olan cep telefonu abonesinin üçte birinden fazlası operatörünü değiştirdi.

BTK BAŞKANI DA ŞAŞIRDI

Operatörünü değiştiren abone sayısının 20 milyonu aşmasını değerlendiren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "Numara taşımanın bu kadar yüksek olacağını tahmin etmiyordum. Giderek azalacağını tahmin ediyordum ama artış oldu" dedi. 1 yıl geçmesine karşın sabit telefonda numara taşıma sayısının 8 bin 629'da kalmasını da değerlendiren Acarer, "Temmuzda yürürlüğe giren Tüketici Hakları Yönetmeliği bu geçişler için zorunluluklar getiriyor" dedi.

'AB'yi üçe katladık'
Numara taşınabilirliği ilk kez Singapur'da başladı. Numara taşıma sistemini 1999'da Avrupa'da ilk uygulayan ülke İngiltere oldu. Numara taşınabilirliği, 2004'ten itibaren Avrupa üklerinin tamamına yakınında uygulanmaya başladı. Bu süre içinde AB'de numara taşıma oranı yüzde 10 seviyesinde gerçekleşirken, Türkiye'de 2 yıllık bir sürede numara taşıma oranı yüzde 33'ü buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her üç cep telefonu abonesinden biri numarasını taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN