Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikirtepe yenileniyor

Giriş Tarihi: 17.1.2011 16:35 Güncelleme Tarihi: 17.1.2011 20:13
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, öngördükleri imar haklarını artırmak suretiyle deprem riskini ortadan kaldırmak adına, İstanbullular'a ve riskli alanlara fırsat vermeye çalıştıklarını belirtti.

Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'ne ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, 2011 ve gelecek yılların, İstanbul'un yenilenmesi ve deprem riskinden kurtulması çalışmalarının ağırlıklı olarak başladığı bir dönem olmasını arzuladıklarını söyledi.

Fikirtepe'nin bir örnek bölge olduğunu belirten Topbaş, burada 1 milyon 500 bin metrekarelik alanda yapılan proje çalışması ve imar düzenlemesinin 14 Ocakta Belediye Meclisinden oy birliğiyle geçtiğini belirtti.

Tüm siyasi partilerin ortak görüşe sahip olmasının ve katkı sunmasının projenin doğruluğunu ortaya koyduğunu ifade eden Topbaş ''İnanıyorum ki artık burada kendi içinden dönüşme, kendi kaynağını kendi içinde oluşturma imkanı veren ve bir noktada parsellerin birleşerek daha farklı imar hakları alabilecekleri gibi bir imkan veren bir fırsatı sunmuş oluyoruz. Fikirtepe'de başlayacak, diğer taraftan Maltepe Dragos'ta başladı.

Ayrıca Cendere Vadisi'ndeki çalışmalarımız da meclisten geçti. Orada da sanayinin bulunduğu bir noktada bir dönüşüm çalışması olacak. Ayamama ile ilgili gelecek ay çalışma yapılacak. Diğer ilçelerimiz de sırada. Bu öngördüğümüz imar haklarını arttırmak suretiyle, deprem riskini ortadan kaldırmak adına İstanbullular'a ve riskli alanlara fırsat vermeye çalışıyoruz. Bu da şehrin yenilenmesi için bir şans olarak kullanılabilecek. 2011 yılında ağırlıklı olarak ve devam eden yıllarda, İstanbul artık deprem riskini gerilerde bırakacak.''

-''VATANDAŞ DEPREM RİSKİNDEN KURTULACAK''-

Bir gazetecinin Avrupa Yakası'nda da çarpık yapılaşmanın olduğunu hatırlatması üzerine Topbaş, ''Fikirtepe farklı bir bölgeydi, üzerinde çok konuşulan bir nokta olduğu için orasını biz gündemde tuttuk. Aynı şekilde Esenler, Güngören, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Okmeydanı var. Bundan sonra her ilçede, bu hakları vermek suretiyle vatandaş, kendi kaynaklarını kendi içinde oluşturacağı bu şartları kullanarak, binalarını yenileyebilecek ve deprem riskinden kurtulabilecek'' dedi.

İşgal edilmiş olan yerlerin satışını başlattıklarını dile getiren Topbaş, ''Kamuya ve vakıflara ait arazilerle ilgili devletin şu anda satış yapmaya başladığını biliyoruz. Bu bölgelerin mülkiyeti vatandaşa geçme noktasında start verildi. Beykoz'da da aynı şekilde çalışma var. Okmeydanı'ndaki ağırlıklı vakıf arazileri, Milli Emlak ile yapılan takas sonucunda vatandaşa satış noktasına geldi. Özel mülkiyet alanlarında olan yerlerin, bu noktada bu fırsatı kullanabilmeleri için ancak özel mülkiyet sahipleri bir noktada yapı sahipleriyle anlaşmaya girebilir. Verdiğimiz imar hakkı o kadar yüksek ki hepsine yeter'' diye konuştu.
İspanya'nın Barcelona kentindeki kentsel dönüşümle ilgili benzer durumları izlediklerini dile getiren Topbaş, buna benzer ve kendi teknik bilgilerini eklemek suretiyle çalışmalara başladıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikirtepe yenileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN