Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okullara uyarı

Rekabet Kurulu, özel okulların fiyat politikalarına yönelik görüşme ve bilgi paylaşımında bulunmalarını rekabet ihlali olarak değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 4.3.2011 16:44 Güncelleme Tarihi: 4.3.2011 16:44
, Türkiye'de faaliyet gösteren özel okulların ve bünyesinde yapılan toplantılarda fiyat politikalarına yönelik olarak görüşme ve bilgi paylaşımında bulunmalarının rekabet ihlali olarak değerlendirdi. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'nce benimsenmiş olan "Özel Okullar İIkeleri"nin, "Çalışma Ortamı, Çalışanlar, Öğretmen Alımları" ile "Öğrenci Alımları" bölümleri altındaki bazı hükümleri, rekabeti bozucu nitelikte teşebbüs birliği kararı olarak değerlendiren Rekabet Kurulu, söz konusu ihlallere ilişkin olarak soruşturma açılmasına gerek olmadığına, buna karşın ihlallere son verilmesi, aksi takdirde işlem başlatılacağını açıkladı.

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Kurul'un 10 Aralık -2010 tarihli toplantısında, Türkiye'de faaliyet gösteren özel okulların ücret ve personel politikası konusundaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal edip etmediklerinin tespiti için önaraştırma yapılmasına karar verildiği anımsatıldı. Açıklamada, res'en başlatılan önaraştırma kapsamında bazı özel okullarda yerinde incelemelerde bulunulduğu, aynı dönemde basınımızda bu incelemelere ilişkin olarak gerçeğe uygun olmayan bazı haber ve yorumlar yer aldığı belirtilerek, "Kamuoyuna yansıyan bu haber ve yorumların aksine, yerinde incelemelerin yapılacağı özel okullar objektif kriterler çerçevesinde belirlenmiştir. Bu çerçevede İstanbul'da yapılan yerinde incelemelerde, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'nin yönetim, denetim kurulları ile haysiyet divanında yer alan yöneticilerin bulunduğu okullar esas alındı. Ankara'da ise, Ankara Özel Okullar Derneği'nin iki yıl önce faaliyetine son vermesi sebebiyle örnekleme yoluyla seçilen okullarda yerinde inceleme yapıldı" denildi. Yürütülen önaraştırma neticesinde Rekabet Kurulu'nun 3 Mart 2011 tarihli toplantısında ilgili pazarda faaliyet gösteren özel okulların yetkililerinin Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği ve Ankara Özel Okullar Derneği bünyesinde yapılan toplantılarda fiyat politikalarına yönelik olarak görüşme ve bilgi paylaşımında bulunmalarının, 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesi çerçevesinde ihlal olarak değerlendirilebileceği bildirildi. Ayrıca, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'nce benimsenmiş olan "Özel Okullar İIkeleri"nin, "Çalışma Ortamı, Çalışanlar, Öğretmen Alımları" ile "Öğrenci Alımları" bölümleri altındaki bazı hükümlerinin, 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesi kapsamında rekabeti bozucu nitelikte teşebbüs birliği kararı olarak değerlendirilebileceğine karar verdi. Anılan ihlallere ilişkin olarak 4054 sayılı Kanun'un 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığına hükmeden Rekabet Kurumu, bununla birlikte, ihlallere son verilmesi, aksi takdirde 4054 sayılı Kanun çerçevesinde işlem başlatılacağını açıkladı. Rekabet Kurumu, bu çerçevede 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, Ankara'da faaliyet gösteren özel okullara iletilmek üzere Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İstanbul'da faaliyet gösteren özel okullara iletilmek üzere İstanbul il Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'ne görüş bildirilmesini teminen Başkanlığın görevlendirilmesine karar verdi.

-İHLALİN ZAMANAŞIMINA UĞRAMASI NEDENİYLE 2001'DA VAKIF OKULLARININ TOPLANTILARINA İLİŞKİN SORUŞTURMA AÇILMAYACAK-

Rekabet Kurumu bu arada 2001 yılının Nisan ayı içerisinde İstanbul'da faaliyet gösteren vakıf okullarının toplantılar düzenlemek suretiyle 2001-2002 öğretim yılı okul ücretleri, burslar ve maaşlarla ilgili konularda görüşme ve bilgi paylaşımında bulunmalarının 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesi çerçevesinde ihlal olarak değerlendirilebileceğine, bununla birlikte söz konusu ihlalin zamanaşımına uğraması nedeniyle 4054 sayılı Kanun'un 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verdi.

-İNCELEMENİN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ TEŞEBBÜS BİRLİĞİ VE ÖZEL OKULLAR-

Rekabet Kurumu, sözü edilen incelemelerini gerçekleştirdiği teşebbüs birliği ve özel okulları şöyle sıraladı:

"Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği, Yüzyıl Işıl Eğitim Kurumları, Özel Kültür Koleji, Oğuzkaan Okulları, Doğan Özel Eğitim Tesisleri Limited Şirketi (Özel Doğan Koleji), Gözaçan Kültür Hizmetleri Limited Şirketi (Özel Doğuş Okulları), Özel Surp Haç Ermeni Lisesi, Vehbi Koç Vakfı Koç Özel İlköğretim Okulu ve Lisesi İktisadi İşletmesi (Koç Eğitim Kurumları), Tavyapsan Tavukçuoğlu Yapı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Özel Atacan Okulları), Asist Öğretim Kurumları Anonim Şirketi (Özel Doğa Kolejleri), Eyüpoğlu Eğitim Kurumları Anonim Şirketi, İstek İstanbul Eğitim Hizmetleri Anonim Şirketi, Özel Robert Koleji, Özel İlk Akasya Eğitim ve Öğretim Kurumları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Özel Balkanlar Eğitim Kurumları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Fevziye Mektepleri Vakıf Işık Okulları İktisadi İşletmesi, Özel Yıldız Eğitim Kurumları Emine Nafia Kuzucu, Bilim Eğitim ve Öğretim Anonim Şirketi, Özel Arı Eğitim ve Öğretim Tesisleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Başkent Üniversitesi Özel ilk ve Ortaöğretim Kurumları Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi (Ayşe Abla Koleji), Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı (TED Ankara Koleji), Yüce Özel Eğitim ve Kültürel Hizmetler Anonim Şirketi (Özel Yüce Okulları), Maya Özel Okulları, Büyük Kolej, Gürışık Eğitim Hizmetleri Anonim Şirketi (Özel Aykan Koleji), Jale Tezer Koleji, Özel Sevgi Koleji, Özel Fatoş Abla Koleji, Başkent Eğitim Yayın ve Ticaret Anonim Şirketi(Samanyolu Eğitim Kurumları), Meltem Eğitim ve Sağlık İşl. Gıda ve İhtiyaç Mad. San. Tic. A.Ş. (Özel Meltem Koleji), Ankara Hayat Eğitim Kurumları Tic. Ltd. Şti., Özel Yükselen Koleji Taşımacılık Eğitim Temizlik İnşaat Turizm San. Ltd. Şti. (Yükselen Koleji)."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okullara uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN