Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patlayan santral eski teknoloji

Japonya'daki 8.9'luk deprem sonucu 1970'lerde üretime geçen nükleer santralde yaşanan patlama kaygılandırdı. Kendini otomatik olarak kapatan sistem, tsunaminin elektrik sistemini bozmasıyla korku yarattı

Giriş Tarihi: 13.3.2011
Japonya'da meydana gelen 8.9 şiddetindeki deprem, dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip Japon nükleer endüstrisini de etkiledi. Japonya ile nükleer santral yapımı için müzakere masasında olan Enerji Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Fukişima santralinin 7 reaktörünün hiçbirinde de sorun yok. Çünkü nükleer santralde yer alan sisteme göre santraller depremden hemen önce kendini otomatik olarak kapattı. Ancak bu patlamanın yaşandığı birinci reaktörün elektrik sistemi, ilk depremden sonra yaşanan 7.4 şiddetindeki artçı sarsıntının ardından oluşan tsunami yüzünden bozuldu. Bu nedenle de sistem kendini soğutamadı. Yetkililer dün akşam saatlerine doğru reaktörün deniz suyu ile soğutulmaya başlandığı bilgisini verdi. Reaktörü soğutma işlemleri başlayana dek ünitedeki ısı ve basınç artışı nedeniyle içinde radyoaktif madde de bulunduğundan kuşku duyulan buhar kitlesi atmosfere salındı. Bu salınımda yer alan radyasyon oranı ise insan sağlığına yüksek derecede olumsuz etki edecek durumda değil. Nükleer sızıntının etkisini rüzgar hızına göre belirleyeceğini aktaran yetkililer, "Rüzgarın denize doğru ilerlemesi riski önlüyor" yorumu yaptı. Yetkililerin verdiği bilgilere göre, deprem sonrası sızıntı oluşan Fukişima santrali ile Çernobil santrali arasında fark var. Çernobil'deki sızıntının, koruyucu duvarların bulunmamasından kaynaklandığını ifade eden yetkililer, Japonya'da koruyucu kalkanların nükleer sızıntının santral dışına çıkmasını önlediğini ifade ediyor. Japonya'nın deprem riski nedeniyle dünyanın en teknolojik santraline sahip olduğunu aktaran yetkililer, sadece basınç düzeni nedeniyle belli oranda buhar salınımı yapıldığını aktarıyor.

Gelişmeler takip ediliyor

Türkiye'de nükleer müzakereleri devam ettiren Japon heyet ise uzun zamandır Türkiye'de kamp kurmuş durumda. Yetkililer, Japonya ile nükleer müzakerelerin süreceğini belirterek, "Bu depremin şiddeti çok daha fazla. Eğer bu deprem ABD veya Avrupa'da olsaydı, birçok santral çok ciddi hasar görürdü" dedi. Öte yandan, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Acil Afet Merkezi ve bakanlık bürokratları, Japonya'daki gelişmeleri yakın takibe aldı.

Her türlü önlem alınıyor
Kaza yaşanan santraldeki teknolojinin 1970'li yıllara ait olduğunu belirten yetkililer, Türkiye'ye sunulan ABWR modelinde elektrikler kesilse bile sızıntının önleneceğini aktardı. Yetkililer, "Soğutulamayan santral eski tasarım. 2007'deki depremden en fazla etkilenen eski tasarım reaktör güvenli şekilde kapanmıştı ve 2010'da tekrar devreye alındı" dedi.

Yıldız: Bizim kuracağımız santral yeni nesil
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu'da Rusya ile birlikte yapılacak 4 ünitelik nükleer santral için proje şirketinin kurulduğunu, 2-3 ay içinde şantiyede aktiviteler başlayacağını söyledi. Yıldız, Karadeniz'de de şartlar oluşursa Japonya ile birlikte nükleer santral yapılacağını hatırlatarak, "Japonya'nın en büyük nükleer santralının 16 km yakınında 2007'de deprem oldu. Santralin sistemi kendini kapattı. Durum normale dönünce yeniden açtı. Japonya da bir nevi kendini testten geçirdi. Nükleer santral yapımı, Türkiye'de devam edecek'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patlayan santral eski teknoloji
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN