HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyarlık kampanya ekonomisi

12 HAZİRAN seçimleri öncesi Türkiye'nin dört bir yanında yapılacak kampanya harcamalarının 1 milyar liraya ulaşması bekleniyor INTERNET reklamları seçimler öncesi talep patlaması yaşarken, danışmanlar saat başına 350 lira alıyor

Giriş Tarihi: 13.4.2011
Genel seçimler için kritik viraj olan aday belirleme süreci bitti ve 2 bin 500 aday kesenin ağzını açmaya hazırlanıyor. Ortalama 50 bin TL'yi gözden çıkaran adayların yanı sıra partilerin kasasına ek seçim yarımı olarak giren 218 milyon TL ile 500 milyon TL'lik seçim pazarı yaratıldığına dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bugüne kadar seçimlerin Ankara'da yarattığı ekonomik canlılığın Türkiye geneline yayılacağını söyledi. Palandöken, "Artık milyar liralık pazar tüm Türkiye'ye kurulacak" dedi. 12 Haziran seçimleri Türkiye'nin gündemini sadece siyasi değil ekonomik olarak da belirliyor. Bugüne kadar milletvekili aday listesine girebilmek için Ankara yollarına düşen 15 binden fazla kişinin bile büyük bir canlanma yarattığını kaydeden Palandöken, "Şimdi ise asıl harcamayı yapacak olanlar kaldı. Flama, bayrak, ambalajdan tutun bütün sektörler canlanacak. Miting meydanında bekleşen kokoreççiden, o meydanın ışıklandırmasını yapacak elektronikçiye kadar..." değerlendirmesini yaptı.

KESELER DOLDU

Genel bütçe gelirlerinin beş binde 2'sini 2007 seçimlerinde aldıkları oy miktarına göre ocak ayı başında devlet yardımı olarak alan üç siyasi partiye, seçim nedeniyle 218 milyon TL ek kaynak aktarıldı. AK Parti'nin bu yılki devlet yardımı tutarı 186 milyon 544 bin liraya yükseldi. CHP ise bütçeden 55 milyon 738 bin lira ek yardım alacak. Seçim yardımıyla birlikte CHP'ye 2011 yılı içinde verilen Hazine yardımı 83 milyon 608 bin liraya çıkacak. CHP bu yardımın tamamını reklam kampanyalarına ayırdığını açıklamıştı.

Üç parti yardım alacak
SİYASİ Partiler Kanunu uyarınca genel seçimlerde barajı aşarak, Hazine yardımına hak kazanan AK Parti, CHP ve MHP bu yardımdan yararlandı.

Danışmanlar saat başına 350 lira alıyor
İnternette artan rekabet adaylara pahalıya patlayacak. Politik danışmanlık hizmeti veren Sita Danışmanlık Genel Müdürü Suat Özçelebi, bu yıl adayların internet bütçelerine de kaynak ayırdığını söyledi. Özçelebi, "İnternette Facebook'a çok fazla reklam veren aday oldu. Bu sayede sadece Trabzon'dan Facebook'a giren adaylara ulaşıp nokta atışı yapabiliyorlar" dedi. Özçelebi, danışmanlık hizmetinin saatinin 350 TL olduğu bilgisini verdi.

SEVDA YÜZBAŞIOĞLU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyarlık kampanya ekonomisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN