Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'ya bütçe dersi

'den yardım almayan ve referanduma rağmen mali disiplinden vazgeçmeyen Türkiye, Avrupa'nın en büyük ekonomilerine ders veriyor. Türkiye bütçe açığını % 3.6'ya çekerken rakam AB'de % 6.4 oldu

Giriş Tarihi: 27.4.2011
Küresel krize rağmen 'den yardım almadan, referandum ve genel seçimler öncesi mali disiplinden kopmayan Türkiye, Avrupa Birliği'ni imrendirecek oranları yakaladı. 2010'da bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranı yüzde 3.6 olan Türkiye birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. Dün açıklanan rakamlara göre Avrupa Birliği'nde bütçe açığı oranı yüzde 6.4'ü görerek en kötü performanslarından birini yaşadı. Özellikle Avrupa'nın yumuşak karnı olan Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İspanya gibi ülkelerin tavan yaptığı bütçe açıklarında İrlanda yüzde 32.4 gibi bir oranla en kötü oranlara ulaştı. Borç krizinde yüzen diğer ülkeler Yunanistan ve Portekiz'de ise oranlar sırasıyla yüzde 10.5 ve yüzde 9.1 olarak gerçekleşti. Bütçe açığı oranlarında Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden Türkiye'yi tek geçen ülke Almanya oldu. Yüzde 3.3 gibi bir oran yakalayan Almanya dışında İsveç, Estonya, Finlandiya gibi ülkeler ortalamanın altında kaldı.

Borçta da Türkiye iyi durumda
Borçlanmada da Türkiye GSYH'ye oranla yüzde 45 gibi düşük bir oranda kalırken Avrupa'da İrlanda yüzde 96.2, Yunanistan yüzde 142.8, Portekiz yüzde 93, İspanya ise yüzde 60.1'e kadar ilerledi. Avrupa Birliği'nin ekonomik prensiplerinden Maastricht kriterlerine en uygun ülkelerden biri de yine Türkiye oldu. Üye ülkelerin bütçe açığının GSYH'sine oranının yüzde 3'ü geçmemesi gerektiği AB'de sadece beş ülke bu rakamın altında kaldı. Devlet borçlarının GSYH'sine oranı olan azami yüzde 60'lık rakamı ise bir çok ülke tutturamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'ya bütçe dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN