Türkiye'nin en iyi haber sitesi

fiyatı düşüyor

Giriş Tarihi: 5.5.2011 17:59 Güncelleme Tarihi: 5.5.2011 18:00

Türkiye'de benzin fiyatı sürekli yükselirken uluslarası piyasalarda geriledi.

ABD ham ünün varil fiyatı 106 doların, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 118 doların altına geriledi.

Uluslararası piyasalarda yüzde 3'den fazla değer kaybeden ABD ham petrolünün varil fiyatı 3,56 dolar düşerek 105,70 dolara indi. Gün içindeki işlemlerde ABD ham petrolünün varil fiyatı 105,11 dolara kadar geriledi. ABD ham petrolünün varil fiyatı dün 1,81 dolar düşüşle 109,24 dolardan kapanmıştı.
Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı haziran ayı teslimi de 3,95 dolar azalışla 117,24 dolara indi. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı gün içinde 116,55 dolara kadar düştü.

ABD ham petrolü ve Londra Brent tipi ham petrolü fiyatındaki düşüş, 4 Temmuz 2010'da sona eren haftadan bu yana en büyük haftalık düşüş oldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte ABD Çalışma Bakanlığının, 30 Nisanda sona eren haftada, işsizlik maaşı için başvuranların sayısı 43 bin artarak 474 bine çıktığı açıklaması etkili oldu. Ayrıca, ABD'de sanayi sektöründe petrol ve benzin talebinin zayıf olduğuna ilişkin artan kaygılar ve akaryakıt fiyatlarının artması nedeniyle Amerikalıların daha az akaryakıt aldığına ilişkin veriler de petrol fiyatlarının gerilemesinde rol oynadı.

Fon yöneticileri ve yatırımcıların faiz oranlarının yükselmesi ve petrol talebinin düşeceğine ilişkin kaygılar yüzünden emtia piyasalarından fonlarını çekmesi de petrol fiyatlarını etkiliyor.

Piyasa uzmanları, yüksek petrol fiyatlarının petrol talebi ve ekonomi üzerindeki etkilerinin görülmeye başlandığını söylüyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol fiyatı düşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN