Türkiye'nin en iyi haber sitesi

i ne zaman düşer?

Giriş Tarihi: 22.6.2011 10:50 Güncelleme Tarihi: 22.6.2011 11:10

BDDK'nın kararının ardından lerinin ne kadar yükseleceğini Finzoom Türkiye Analisti Gökhan Göğebakan yorumladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun talebini kısmak için aldığı kararlar piyasalarda tartışılmaya devam ediyor. Tüketici kredilerinde meydana gelen artışın önünü kesebilmek için alınan ek önlemler işe yaracak mı? Kredi leri artar mı? Bu dönemde kredi almak mantıklı mı?

Finzoom Türkiye Analisti Gökhan Göğebakan, Sabah.com.tr için sorularımızı yanıtladı:

"Aslına bakarsanız BDDK almış olduğu karar Nisan, Mayıs ayından beri beklenen kararlardı. Zira Mayıs ayı Finzoom analizine bakacak olursak Merkez Bankası'nın ve BDDK'nın nasıl bir politika izleyeceği açıklanacak kredi kullandırım rakamlarına bağlı demiştik ve rakamların açıklanması (rakamların Merkez'in isteğinden yüksek çıkacağı belliydi) ile beraber faiz oranlarında artırımlar başladı.

Ancak alınan bu kararların ne kadar etkili olacağı konusunda şimdilik bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü bildiğiniz gibi Merkez Bankası'nın kredi pazarının bu denli genişlemesini önleme amacıyla almış olduğu önlemler, ilk olarak 2010'un son çeyreğinde başlamıştı (KKDF artışı ile başlayan) ve aşağı yukarı her kredi pazar rakamları açıklandığında (Merkez'in istediği artış oranı aşılıyor sanıyorum), pazarın genişlemesini durdurmak amacıyla yeni kararlar-önlemler alınıyor. Bu da kararların ardından bankaların bir faiz artışı yarışına girmesine sebep oluyor. Ancak şu ana kadar gözlemlediğim bu yarışın çok uzun sürmediği yani kararların ardından bir faiz artırımı başlıyor, ancak 2-3 hafta bilemediniz 1 ay sonra faiz oranları yavaş yavaş tekrar geri çekiliyor. Elbette bunda pazar kaygısı olan bankaların faiz artırımı yarışına girmemeleri de rol oynuyor. Önceki günden itibaren yapılan faiz artırımlarında maksimum görmüş olduğum rakam 8 baz puanlık bir artış, elbette bu önümüzdeki dönemde değişebilir ancak maksimum artırımların 8-9 baz puanı geçmeyeceği ve ortalamada 4-6 baz puanda kalacağını düşünüyorum.

Şu anki faiz oranlarının 2010'un son çeyreği ve 2011'in ilk çeyreğindeki rakamlardan uzak olduğu aşikar ancak bu piyasada yaklaşık olarak 2011'in ilk çeyreğindeki rakamlarla kredi bulamayacağınız anlamına gelmiyor (Konut kredisi için). Gene Mayıs ayı analizimizde bahsettiğim üzere, her ne olursa olsun Merkez Bankası bugün tekrar zorunlu karşılıklara zam yapsın örneğin tüketici kredileri faiz oranları Ağustos'un 10-15'ine kadar bir miktar artacaktır. Ancak bu tarihten sonra bayram kredileri raflara sürülecektir ve yoğun rekabet ile beraber faiz oranlarında indirimler başlayacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi faizi ne zaman düşer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN