HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Avrupa'nın kartalı

Bankası Başkanı Gonzalez, Türkiye'nin stratejik konumda olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 13.10.2011 16:46 Güncelleme Tarihi: 13.10.2011 16:48
İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı Türkiye-İspanya Yatırım İşbirliği Zirvesinde konuşan İspanyol işadamları, "Türkiye'yi öncelikli ülke" olarak gördüklerini söyledi.

İspanya İşadamları Örgütleri Konfederasyonu (CEOE) Başkanı Juan Rosell, İspanya'nın 2012-2014 yılları için Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye yönelik özel planı olduğunu belirterek, Türkiye pazarına büyük önem verdiklerini vurguladı. Rosell, "Türkiye'deki özelleştirmelere ve modernleşme atılımlarına girmek için Türk hükümetinin desteğini bekliyoruz" çağrısında bulundu.

Bu arada geçtiğimiz yıl sonunda Garanti Bankasının yüzde 25'lik hissesini alan İspanyol banka BBVA'nın başkanı Francisco Gonzalez Rodriguez de, Türkiye'nin dünyada en fazla ekonomik büyümenin görüldüğü, "Eagles" (Kartallar) grubu olarak adlandırılan 10 ülkeden biri olduğunu söyleyerek, "Avrupa'nın kartalı Türkiye'dir. Büyük ve genç bir pazar olan Türkiye, Avrupa'nın en önemli ülkelerinden biridir. Disiplinli bir ekonomisi olan Türkiye'de dünyanın en iyi finans sistemi vardır ve gerçekten örnek alınacak boyuttadır" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin stratejik konumda olduğunu, küresel krize karşı direnç gösteren bir pazar konumunda bulunduğunu vurgulayan Gonzalez, "Türkiye'nin ayrıca Arapbaharı ülkelerinde çok iyi bir dış politika gerçekleştirdiğini ve BBVA olarak başarı dilediklerini" ifade etti.

BBVA Başkanı, Garanti Bankası ile olan ortaklıklarından da övgü ile söz ederek, "Garanti bana göre Türkiye'de en iyi banka. Müşteri hizmetleri platformunda dünyada 1. Garanti, 2. BBVA ve 3. de bir Hint bankasıdır. Ve Garanti ile BBVA dünyada lider olmaya önümüzdeki yıllarda da devam edecektir" dedi. Gonzalez, Doğuş Grubu ile yaptıkları ortaklığı çok daha geniş alanlarda ve farklı yerlerde geliştireceklerini belirtti.

Öte yandan İspanya Başbakanlık Ekonomi Ofisi Direktörü Javier Valles de "Türkiye ve İspanya arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler üst düzeydedir. Son yıllarda ekonomi ve ticari alanda elde edilen rakamlar da olumludur. Biz bu stratejik ortaklığı teşvik etmemiz gerektiğine inanıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Avrupa'nın kartalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN