Gözü açılan resim alıyor

Aynı zamanda bir resim koleksiyoneri olan göz cerrahı Bozkurt Şener, eserlerini çalışma ortamında sergiliyor. Şener'e muayeneye gelen birçok hasta ondan etkilenerek koleksiyoner olmuş

Giriş Tarihi: 26.2.2012
Bozkurt Şener Türkiye'nin önde gelen göz cerrahlarından biri. İstanbul Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi Medikal Direktörlüğü'nü yapıyor. Aynı zamanda Hollanda'da International Vision Centers isimli katarakt ve lazer kliniği var. Her ayın bir haftasını Amsterdam'da geçiriyor. Bugüne kadar 70 binin üzerinde lazer ameliyatı gerçekleştirdi. Şener'in bir diğer özelliği ise sahip olduğu resim koleksiyonu. 1992 yılında aldığı bir Mehmet Güler tablosuyla koleksiyonculuğa başlayan Şener'in koleksiyonunda bugün Salvador Dali ve Picasso gibi dünyaca ünlü ressamların eserleri de yer alıyor. Hoca Ali Rıza, Adnan Çoker, Zekai Ormancı, Mustafa Ata, Bedri Baykam gibi birçok Türk sanatçının eserleri de koleksiyonunda yer alıyor.

ESERLERİNİ SERGİLİYOR

Bozkurt Şener, koleksiyonunu sergileme konusunda da oldukça bonkör bir isim. Hollanda'daki kliniğinin bekleme odasında beş tane Salvador Dali eseri asılı. Etiler'deki Acıbadem Göz Hastanesi'nde çalıştığı dönemde ise yaklaşık 80 adet resmini hastanenin çeşitli yerlerine asmıştı. Bozkur Şener, hastalar için bu resimlerin olumlu etkisi olduğu fikrinde. "Bir müze gibi resimleri inceliyor ve sıkılmadan günlerini burada geçiriyorlar" diye anlatıyor. Hatta göz ameliyatını yaptığı düzenli hastalarından bir kısmının artık önemli birer resim koleksiyoneri olduğunu söylüyor: "Bu iş biraz suşi gibi. İlk başta sevmeyebiliyorsunuz. Y a da ne olduğunu tam anlamıyorsunuz. Ama tattıkça sizi sarıyor ve hoşunuza gidiyor. Hastaneye gelen hastalarım da ilk başta sadece bakıp geçiyorlardı belki. Ama göre göre merak etmeye ve incelemeye başlıyorlar. Ardından da merak salıp satın almaya. Hastalarımdan bir kısmı Türkiye'nin önemli koleksiyonerleri oldu."

SAHTE ESERLERE DİKKAT!
Bozkurt Şener resim alırken gözün önemli olduğunu söylüyor. Bu nedenle ara sıra uzmanlara danışmak gerektiğini vurguluyor. Koleksiyonunda bulunan ressamlardan özellikle Ayvazovski'nin çok sayıda sahteleri olduğunu belirtiyor: "Fikret Mualla ve Ayvazovski alırken mutlaka uzmanlara danışmak gerekiyor. Bu iki ressamın çok sayıda sahtesi var piyasada."

KRİZDE RESİM ALINIR
Türkiye'deki sanat piyasasını değerlendiren Şener, "20 yıl önce bir ressam resmini satabilmek için birçok kişiye gösterirdi. Şimdi o ressamlardan resim alabilmek için sırada bekliyorsunuz. Sanat önemli bir ivme kazandı. Ama ekonomik kriz dönemlerinde ressamların fiyatları çok düşmüştü. Aslında bu dönemler resim almak için en iyi zamanlar" diyor.

ÖZEL TABLO YAPTILAR
Bozkurt Şener, zaman içinde ressamlarla dostluklarını da pekiştirmiş: "Elbette ressamların da göz problemi oluyor. Bir kısmı benim hastam. Aralarında muayene ya da ameliyat ettiklerim var. Örneğin Güngör Taner, Devrim Erbil, Mustafa Ata, Zekai Ormancı... Çok şanslıyım çünkü bu kişiler bana özel tablolar yaptılar."

GELİR AMAÇLI RESİM SATMIYOR
Bozkurt Şener son zamanlarda büyük ebatlı resimleri elinden çıkarmak zorunda kalmış. Asacak yeri kalmadığı için, bu ebattaki resimlerin depolanmasına da karşı olduğu için yakın arkadaşlarına vermiş ya da satmış. Ancak yatırım amacı satanlardan değil. Ama aldığı zamanki fiyatla sattığı zaman arasında hatırı sayılı bir fiyat farkı olduğunu da belirtiyor. Resmin iyi bir yatırım aracı olabileceğini ise şu sözlerle anlatıyor: "Bir arkadaşım Moskova'da bir sergiye gidip tüm sergiyi 5 bin dolara almıştı. Şimdi o resimlerin tanesi 500 bin euro ediyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözü açılan resim alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN