HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atlasjet için hesap vakti

SABAH'ın ortaya çıkardığı belgelerin ardından Türk sivil havacılık tarihinin en büyük skandalına ilişkin dava sil baştan başlıyor. Isparta mahkemesi, 2007'de 57 kişinin ölümüne neden olan Atlasjet kazasında suçu pilotlara yıkan ve kritik belgeleri göz ardı eden bilirkişi raporunu yetersiz buldu, yeni araştırma istedi

Davada cevap bekleyen sorular
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün dışarıdan uçak kiralamayla ilgili yasağı sadece Atlasjet'e yönelik olarak mı kaldırıldı?
Atlas jet ile World Focus firmasının anlaşması kazadan beş gün önce bitmesine rağmen uçak izinsiz olarak uçmaya neden devam etti?
Uçak sahte imzayla mı kiralandı? Eğitimsiz pilotlar neden istihdam edildi?
Kazanın hemen ardından "Pilot hatasıdır, uçakta teknik arıza yok" diyen Atlasjet Genel Müdürü Tuncay Doğaner bu açıklamayı hangi belge ve bilgilere dayanarak yaptı?
Atlas jet'in kazanın hemen ardından inceleme bile yapılmadan "Pilot hatasıdır" açıklaması yapan dönemin SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru veya bir yakınıyla resmi ya da gayriresmi bir ticari bağlantısı var mı?
Devlet Denetleme Kurulu raporunda Atlasjet'in SHGM tarafından açıkça kayırılarak haksız kazanç elde ettiği tüm ayrıntıları ile ortaya çıkarıldı. Bu konu dava ile birleştirilecek mi?
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında delilleri karartmak suçundan tutuklu bulunan Feridun Seren'in Atlasjet kazasında da Kaza Kırım Heyeti Başkanı olduğu ve delillerin karartılarak, karakutunun kaybedildiği belgeleriyle ortaya kondu. Isparta'da düşen uçağın karakutusu nerede?
İncelenmek
üzere Lufthansa'ya gönderildiği belirtilen karakutunun bu şirkete hiç ulaşmadığı ortaya çıktı. Bu konu açıklığa kavuşacak mı?
Karakutunun içindeki kayıtlar silindi mi?
Adı WikiLeaks'te geçen ve dönemin SHGM Müdürü Ali Arıduru'nun Atlasjet kazasına ilişkin Amerika'dan gelen inceleme uzmanları için büyükelçiliği arayıp "Lütfen Türk kamuoyuyla paylaşmayın" ricası araştırılacak mı?
Amerikalı uzmanlarca hazırlanan kaza kırım raporu nerede?

SABAH'a çamur atmıştı
Isparta'da ki kazaya ilişkin bilirkişi raporuna girmeyen belgeleri ortaya koyan SABAH'a Atlasjet firması çamur atarak kendini aklamaya çalışmış, düzenlediği basın toplantısına SABAH muhabirlerini de almamıştı. Ancak SABAH'ın her şeye rağmen sürdürdüğü ısrarlı yayınlar kapanmak ve karartılmak üzere olan davanın seyrini değiştirdi.

Yurtdışı yasağı konsun
Müşteki avukatlarından Şehnaz Doğan Yüzer, sanıkların gözaltına alınmadığı gibi mahkemeye de gelmediklerine dikkati çekti. Bu kişilere yurtdışı asağı konulmasını talep eden Yüzer, sanıkların duruşmalara getirilmelerini de istedi. Duruşma sonrası konuşan Yüzer, "Dava sil baştan yeniden araştırılacak. Kayıp karakutunun bulunması, DDK raporu ve gizlenen onlarca belgenin mahkeme önüne gelmesi için şans doğdu. İnşallah bundan sonra hazırlanacak yeni bilirkişi raporu davanın aydınlatılmasını sağlar" dedi. 'Müşteki avukatlarından Süreyya Yiğitbaş ise "Her şey ortaya çıksın" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Atlasjet için hesap vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN