Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye çalışanına zam müjdesi

Memurlara toplu sözleşme hakkı veren yasa tasarısı ile binlerce belediye çalışanına müjdeli haber geldi. Belediye çalışanları da artık "denge tazminatı" alacak

Giriş Tarihi: 25.3.2012
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen mamurlara toplu sözleşme hakkı veren yasa tasarısı, belediye çalışanları için de önemli düzenlemeler içeriyor. Yasa tasarısının belediye çalışanına kazandırdığı en önemli hak ise denge tazminatı oldu. Çünkü yeni düzenlemeyle belediye çalışanları da artık memurlar gibi "denge tazminatı" alabilmesinin yolu açılıyor. Ayrıca vergi, prim borcu olan belediyeler toplu sözleşme masasına oturamayacak, çalışanlarına denge tazminatı veremeyecek. Tasarı üzerinde yapılan son dakika düzenlemesi borçlu belediyeleri harekete geçirdi. Belediyeler, borçlarını kapatmak için Maliye ve Hazine'nin yolunu tuttu.

BORÇLULARA YOK

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen tasarının 4+4+4 yasa teklifinin ardından Genel Kurul gündemine alınması bekleniyor. Tasarının komisyon görüşmeleri sırasında belediyelere yönelik düzenlemeler yapıldı. Belediye çalışanlarına da devlet memurları gibi toplu sözleşme ve denge tazminatı ödenmesinin yolu açıldı. Ancak, vadesi geçen vergi, prim, Hazine'ye borcu olan belediyeler bu imkândan yararlanamayacak. Düzenlemeye göre, borçlarının toplamı son yıla ait bütçe gelirinin yüzde 10'unu aşan belediyeler çalışanlarına denge tazminatı veremeyecek. Düzenlemenin tasarıyla eklenmesiyle birlikte belediyeler, yasa çıkmadan borçlarını kapatmanın yolunu arıyor. Ödeme süresi geçtiği halde çalışanlarının maaşlarını yatırmayan belediyelerde çalışanlar da ek zamdan yararlanamayacak.

15 MAYIS'A YETİŞECEK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memura ücret zammının 15 Mayıs'a yetişeceğini açıkladı. Kabul edilen tasarıyla memura grevsiz toplu sözleşme hakkı tanındı. Toplu sözleşme görüşmelerine ağustos ayının ilk işgünü başlanacak. Süreç, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının alınması da dâhil olmak üzere en geç ağustos ayının son işgünü tamamlanacak. Tasarıda, hizmet kolları esas alınarak kurulan kamu görevlileri sendikalarına toplu sözleşme hakkı tanınmadı. Toplu sözleşme hakkı sadece kamu görevlileri sendikaları konfederasyonuna verildi. Üniversitelere toplu sözleşme hakkı da tanınmadı. Mevcut sistemde olduğu gibi polis, asker, jandarma, MİT mensupları, YÖK Başkanı ve üyeleri, rektörler, fakülte dekanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri, vali ve kaymakamlar, hâkim ve savcılar sendikalara üye olamayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye çalışanına zam müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN