Katar'la başladı hedef bölgesel teknoloji şirketi

Giriş Tarihi: 20.4.2012

Yurtdışına Katar'dan açılan Proline, bölgesel şirket olma yolunda ilerliyor. CEO Mehmet Doğanyiğit "Lübnan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde büyük projeler üzerinde çalışıyoruz" dedi

S
istem entegratörü olarak 2003'te kurulan ve 2010'da strateji değişikliği ile Ar-Ge ve ürün geliştirmeye odaklanan Proline, hedef pazar olarak Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgeyi seçti. Yurtdışına Katar'dan açılan firmanın orta vadeli hedefi bölgesel faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi olmak. Şirketin CEO'su Mehmet Doğanyiğit, şimdiden uluslararası bir oyuncu olarak anılmaya başlandıklarını belirtti. Kendi ürünleri ürettiklerini ve Ar-Ge faaliyetlerine başladıklarını söyleyen Doğanyiğit, şu bilgileri verdi: "Müşteriye özel çözümler sunarak ilerliyoruz. 2011'de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak tescil edildik. Kent güvenlik sistemlerinde akıllı yazılımlar, coğrafi bilgi sistemleri, parmak izi, damar izi, avuç izi gibi biyometrik sistemler konularında kendi yazılımlarımızı yaptık. Elektronik kimlik ve elektronik pasaportlar konusunda ise Bolu'da yapılan T.C. Kimlik kartı pilot projesinde TÜBİTAK ile birlikte yer aldık. T.C. Biyometrik Pasaport projesini halihazırda yürütüyoruz. Uluslararası e-kimlik projelerinde birçok uluslararası firma ile rekabet ediyoruz. Hatta en son Ürdün e-kimlik projesinde çok uluslu şirketler arasında en iyi teklifi verdik ve cevap bekliyoruz" dedi.

KIBRIS DA DEVREDE

Mehmet Doğanyiğit, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde e-pasaport ve e-kimlik projelerinin ihalelerine de en iyi teklifleri verdiklerini söyledi. Doğanyiğit, kendi yazılımlarını geliştirdiklerini ve TÜBİTAK'ın milli işletim sistemi olan Akis yardımıyla entegre çözümler sunduklarını ekledi. Halihazırda dört ülkede daha projelerle ilgilendiklerini belirten Doğanyiğit "Lübnan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bazı projeler üzerinde çalışıyoruz. Bu pazarlarda bizim alanlarımızda, şehir güvenlik çözümleri konusunda ağı rlıklı olarak, hızlı bir gelişim olacak. Proline Katar'da ise Türkiye'de sunduğumuz hizmetlerin tamamını veriyoruz" şeklinde konuştu. Geliştirdikleri ürünlerin entegre bir şekilde birbirine bağlanabilmesinin ve altyapıyı tamamen kendilerinin geliştirmelerinin en önemli avantajlardan biri olduğunu da dile getiren Doğanyiğit, Türkiye'de ve bölgede düzenlenen tüm elektronik doküman ihaleleri ile ilgilendiklerini de belirtti.

YÜZ TANIMA

Mobese sistemine ilave özellikler katmayı düşündüklerini de söyleyen Mehmet Doğanyiğit, "Şu anda kırmızı ışık ihlali, plaka tanıma, hız ihlali özelliklerine yüz tanıma ve şüpheli paket analizi gibi ilave özellikler de eklenerek konu akıllı şehir kapsamına doğru gidiyor. Türkiye bu konuda büyük yol kat etti ve bölgede örnek olarak gösteriliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar'la başladı hedef bölgesel teknoloji şirketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN