Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vestel Fransız'ı ipten aldı

Giriş Tarihi: 21.4.2012

Vestel, krize giren Fransız SELNI'yi adeta ipten aldı. Yüklü sipariş vererek şirketi ayağa kaldıran Vestel, ardından da Türkiye'de üretime ikna etti. Batmaktan kurtulan Fransız, Manisa'da üretime başlayacak

Dünyanın dev şirketleri kriz nedeniyle birer birer kapılarına kilit vururken, Türk şirketleri başarılarıyla gündeme geliyorlar. Son olarak Vestel Beyaz Eşya, kriz nedeniyle ekonomik darboğaza giren bir Fransız şirketi adeta ipten aldı. Vestel, otomatik çamaşır makineleri için motor üreten ancak kapısına kilit vurma noktasına gelen Fransız SELNI'ye önce yılda iki milyon motor siparişi vererek batmaktan kurtardı. Vestel, ardından da verdiği siparişle ayağa kaldırdığı şirketi Türkiye'de yatırıma ikna etti. Yılda 2 milyon çamaşır makinesi üreterek tüm dünyaya ihraç eden Vestel, SELNI'ye 10 yıllık sipariş garantisi verdi. Böylece firma üç hatlı üretim bandından birini Türkiye'ye çekti. Bu sayede Manisa'da ilave istihdamın da önü açıldı.

TÜRKİYE'DE ÜRETİCİLİK
Dünyada birçok şirkete sipariş verdiklerini söyleyen Vestel CEO'su Ömer Yüngül, "Fransızlar bize en erken döndüler ve buraya geldiler. Motorları geliştirme konusunda katkı sağlayacağız" diye konuştu. SELNI üretimini Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirecek. Yüngül, "Makinelerini taşıyarak eylülden itibaren 2 milyon adetlik siparişin 800 bin adedinin üretimine başlayacaklar" dedi. Kalan 1.2 milyonluk motor üretimi ise Fransa'nın Nievre bölgesindeki fabrikada gerçekleştirilecek.

Yeni yatırımlar olacak
Ömer Yüngül, verdikleri yıllık siparişin 25-30 milyon euro civarında olduğunu söyledi. Yabancı şirketleri Türkiye'de yatırıma ikna etmek için çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Yüngül, "Yakında daha büyüklerini göreceksiniz. Türkiye, Avrupa'nın beyaz eşya üssü olacak" diye konuştu.

Fransız basını: Yüzyılın siparişi
Vestel'in SELNI'ye verdiği sipariş, Fransız basınında da büyük ilgi gördü. Basın haberi "SELNI'yi kurtaran yüzyılın siparişi" başlığıyla duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vestel Fransız'ı ipten aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN