Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014’te Hollanda’yı geçeriz

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Türkiye ekonomisindeki hızlı büyümeye dikkat çekerek, "2014'te Hollanda'yı geçeriz. 2030'da ise Avrupa'da 5'inciliğe yükseliriz" dedi

Giriş Tarihi: 22.4.2012
ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, genç ve iyi eğitimli nüfusu sayesinde Türkiye ekonomisinin hızla büyüdüğüne işaret ederek, "2014'te Hollanda'yı geride bırakacağız" dedi. Abay, Türkiye ekonomisinin 2030'da da Avrupa'nın 5'inci büyük ekonomisi haline gelmesini beklediklerini söyledi. Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400'üncü yılı çerçevesinde, Hollanda'da ING Grubu'nun ana sponsorluğunu üstlendiği "Hollanda-Türkiye İş Forumu" düzenlendi. Foruma Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Tarım ve İnovasyon Bakanı Maxime Verhagen ile çok sayıda davetli katıldı. İki ülke arasındaki işbirliğinin artırılmasına yönelik çeşitli panellerin de düzenlendiği forumda ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Türk ekonomisi ve bankacılık sektörünün gelişimini anlattı.

BANKALARIN ROLÜ BÜYÜK

Hollandalı ihracatçıların gelecekte Türkiye fırsatını kaçırmamaları gerektiğini vurgulayan Abay, "Bu size gelecekte 4.1 milyar euroluk fırsat olarak dönecek" dedi. Abay, ING Bank'ın Türkiye'nin en iyi ihracat bankası olma hedefine de vurgu yaptı. Pınar Abay, Türkiye ekonomisinin güçlü yanları ve bankacılık sektörünün ekonomideki taşıyıcı rolüne yönelik bilgiler de aktardı. Abay, Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer aldığını hatırlattı. Abay, Türkiye'yi bankacılık sektörünün güçlü kıldığını vurgulayarak, "Bankacılık sektörü varlıkları açısından yüzde 20'den fazla bir büyüme gösteriyor. Türk halkı olarak bankacılığın gurur duyacağımız, dünyaya örnek bir sektör olduğunu düşünüyorum. Dünyanın 17'inci büyük ekonomisi olmamızda şüphesiz bankacılığın çok önemli bir yeri var" diye konuştu. Türkiye'nin en iyi ihracat bankası olacaklarını dile getiren Abay, "23 ülkede Türkiye Kürsüleri açtık. Diyelim ki 5 farklı ülkede ticari girişimde bulunmak isteyen bir Türk firması var, biz bu firmaya faaliyette bulunduğu ülkelerde kapalı devre hizmet sunabiliyoruz. Kendilerine bu alanda tam teşekküllü destek sağlıyoruz. Başka ülkelerde çalışan müşterilerimiz Türkiye'ye geldiklerinde doğrudan bize başvuruyorlar" dedi.

İhracatçılara verilen destek artacak

Pınar Abay, ING Bank'ın hedeflerine yönelik olarak şu bilgileri paylaştı: "Türkiye'de ihracatçılara en fazla destek sağlayan banka olmayı hedefliyoruz. Ülkemizde yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar ve ihracat yapacak Türk firmaları arasındaki ilişkiyi sağlayan, uluslararası alanda iş yapan firmalara zamanında ve doğru finansmanı sağlayan banka olacağız. Diğer bir hedefimiz ise ülkemizin istikrarlı büyümesinde önemli bir yer teşkil eden tasarrufların artırılmasına katkı sağlamak. Tasarruf oranlarının düşük olması ülke için yapısal bir sorun teşkil ediyor. Bu yüzden ülke genelinde müşterilerimizin tasarruf davranışlarını geliştirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014’te Hollanda’yı geçeriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN