Yıpranma payı hangi mesleklere geliyor?

Giriş Tarihi: 7.8.2012 19:47
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan'ın talimatı ile yıpranma payı konusunda çalışma yaptıklarını açıkladı.

Bakan Çelik, çeşitli programlara katılmak üzere Çorum'a geldi. Çorum Valiliği tarafından yaptırılan 7 kilometrelik Alacahöyük turizm yolu açılışını gerçekleştiren Çelik, Türkiye'nin çok zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu belirtti. Çelik, dünyanın dört bir yanında Türk ecdadının eserler bıraktığına değindi.

Bakan Çelik daha sonra Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden tarım işçisi olarak Çorum'a gelen vatandaşları ziyaret etti. İşçiler Bakan Çelik'i zılgıtlarla karşılarken Çelik de onlara çeşitli hediyeler verdi. Alacahöyük'ü de ziyaret eden Bakan Çelik, ardından Çorum Valiliği'ne geçti.

Bakan Çelik, valilikte yaptığı açıklamada, yıpranma payı üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile bu çalışmayı yaptıklarını belirten Çelik, ''Yıpranma payı konusunda çalışmalar yapıyoruz. Eskiden milletvekilleri ve gazeteciler yıpranma payından yararlanıyordu. Biz bunu daha da geliştirdik ve bilimsel düzeyde araştırma yapıyoruz. Başbakanımız dosyayı bize verdi. İlgili kurumlar bu konuda çalışmalar yapıyor.'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, valilikte yaptığı açıklamada gazetecilerin yıpranma payı üzerinde çalışma yaptıkları söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile yıpranma payı hakkının kimlere verileceğinin tespiti için konunun bilim kuruluna sevk edildiğini belirtti. Bakan Çelik, "SGK reformu çalışmaları kapsamında yıpranma payı mevcut uygulaması ile reform çerçevesinde kimler yıpranıyor diye araştırıldı. Buna göre bilim kuruluna havale edildi. Önce risk yerleri belirlenecek. Risk yerleri mesela maden ocağı, cam sanayi, tehlikeli iş yerlerinde çalışanlar diye tasnifte bulunuldu. Buna göre yasa yürürlüğe girdi. Geçmişte milletvekilleri, gazeteciler yıpranmadan yararlanırken, şu anda bilimsel düzeyde araştırma yapılıyor. Başbakanımıza daha önce bu konu ile iligli talepte bulunulmuştu. Başbakanımız dosyayı bize havale etti. İlgili kurumlar çalışma yapıyor. Çalışma neticesinde sonucu kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıpranma payı hangi mesleklere geliyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN