Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de kriz çözüldü

ABD Başkanı Obama'nın zenginden daha fazla vergi alınması konusundaki isteği gerçekleşti. Yapılan hesaplamalara göre ABD ekonomisinde bu yıl 200 milyar dolar daha fazla vergi toplayacak. En büyük yük ise ABD'nin en zengin yüzde 1'lik kesime geldi.

Giriş Tarihi: 2.1.2013 10:34 Güncelleme Tarihi: 2.1.2013 10:44
Tarık YILMAZ - Sabah.com.tr

200 milyar dolarlık vergi artışının 82 milyar dolarını (%41) en zengin yüzde 1'lik kesim karşılayacak. Sonraki en büyük katkıyı nüfusun en zengin yüzde 19'luk kesimi verecek.

Zira bu kesimin ödeyeceği vergi 61 milyar dolar (%30.5).

Böylece en zengin yüzde 20'lik kesimin ödeyeceği ekstra vergilerin toplamı 143 milyar doları bulacak. Nüfusun en fakir kesiminden toplanacak vergi artışı ise 5 milyar 100 milyon dolarda kaldı.

Aslında vergi artışları savaşın bir cephesi. Diğer cephe bütçe harcamaları konusunda veriliyor. Çünkü 3.5 trilyon dolarlık kamu harcamalarına karşı 2.5 trilyon dolarlık gelirleri denkleştirmenin asıl yolu harcama kısıntılarından geçiyor.

Harcama ayağında otomatik kesintiler iki aylığına ertelendi. Bir başka deyişle mart ayına kadar burada da bir düzenleme şart. Zira ABD'nin borç tavanı 14.6 trilyon dolar ve bugün için borç tavanına ulaşıldı. Eğer ABD ekonomisi teknik olarak temerrüde düşmek istemiyorsa burada bir düzenleme yapmak ve tavanı yükseltmek durumunda. Obama bu konuda "bir daha Kongre ile tartışmayacağım" diyerek yakın gelecekte tekrar hareketli günler yaşanacağının sinyalini verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de kriz çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN