Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emeklilere borç müjdesi

Giriş Tarihi: 2.1.2013 12:32 Güncelleme Tarihi: 2.1.2013 14:28

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, SGK'ya Sosyal Güvenlik Destek Primi borcu bulunanlara kolaylıklar getirileceğini, bu kapsamdaki yaklaşık 600 bin emeklinin emeklilerin borçlarının yeniden yapılandırılacağını, 36 aya kadar taksitlendirme imkanı getirileceğini ve TÜFE/ÜFE dışında gecikme faizinin uygulanmayacağını söyledi.

Bakan Faruk Çelik, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, emekli olduktan sonra herhangi bir ticari faaliyette bulunanların SGK'ya yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeleri gerektiğini anımsattı.

Kurumun bir süredir yaptığı araştırmalarda vergi kaydı bulanan yaklaşık 600 bin emeklinin zamanında destek primi ödemediklerinin tespit edildiğini ifade eden Çelik, şu bilgiyi verdi:

''Zamanında ödenmeyen primlere gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanması halinde bu durumda olan emeklilerimizin önemli oranda mağduriyet yaşayacağı görülmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın lehine birçok düzenlemenin yer aldığı ve TBMM Genel Kurulunda görüşülecek bir yasa tasarısı paketi hazırlanarak bu durumdaki emeklilerimizin borçlarını 36 aya kadar taksitlendirme imkanı getirilmektedir. Ayrıca, bu durumdaki emeklilerin borçlarına TÜFE/ÜFE dışında herhangi bir gecikme faizi de uygulanmayacaktır. Emeklilerimiz kendilerine uygun bir şekilde borçlarını 36 aya kadar istediği vadede taksitlendirebileceklerdir.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emeklilere borç müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN