Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stoka KDV dopingi

Yeni konutlarda KDV % 8-18 oldu. İstanbul gibi büyükşehirlerde % 18'in altında KDV'li konut yapmak zor. Ancak bugüne kadar yapılanlar artıştan etkilenmeyecek. Bu da biten ya da yapımına başlanan stokların eritilmesi için fırsat olacak

Giriş Tarihi: 2.1.2013
İnşaatta yeni KDV düzenlemesi markalı konut üreticilerini rahatsız etti. Gayrimenkul sektörünün dev şirketleri yaptıkları bütün konutlarda KDV oranının yüzde 18'e çıktığını belirtti. Yeni düzenlemenin sektörü baltalayacağını söyleyen inşaatçılar, düzenlemenin sadece mevcut konut stokunun eritilmesine katkıda bulunacağını belirtiyor. Bakanlar Kurulu kararı inşaat sektörüne maliyet ve haksız rekabet getirecek, kayıt dışılığı artıracak. Aynı lokasyonda Aralık 2012'de ruhsat alan bir şirket, Ocak 2013'te ruhsat alana göre yüzde 18 daha ucuz konut satacak.

Herkese % 18 vergi geldi

Yeni KDV düzenlemesinin İstanbul'daki bütün dairelerin yüzde 18 vergiye tabii tutulacağı anlamını taşıdığını söyleyen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, "Sektörümüzün en büyük maliyeti arsa. Bu maliyetler de yüzde 60-70 yükseldi. İstanbul'da metrekaresi 1.000 TL'nin altında daire yapmak mümkün görünmüyor. Bu yüzden de büyükşehirlerde yaşayan her vatandaş, yüzde 18 KDV ile daire almak durumunda kalacak. Herkese yüzde 18 vergi geldi de diyebiliriz. Yeni düzenlemeyle sektörün durma noktasına geleceğini ve ağır darbe alacağını düşünüyorum" diye konuştu. Stoktaki dairelerin vergiden muaf olacağını söyleyen Durbakayım, şunları söyledi: "Dolayısıyla yeni düzenleme konut stokunun erimesine katkıda bulunacak. Ancak yasanın bu haliyle uygulanması birkaç açıdan haksız rekabete neden olacak. Geçtiğimiz yıl arsasını alan ve proje için çalışmaya başlayan firmalar, ruhsatı alamadıkları için yüksek KDV engeliyle karşılaşmış olacak."

İnşaat sektörünü baltalar
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, yeni düzenlemenin sektöre balta vuracağını söyledi. KDV'nin kademeli yapılması gerektiğinin altını çizen Çetinsaya, "Birden bire yapılan KDV sektörü durgunlaştırır. Bunun için kademeli olarak artış yapılmalı. Aksi halde konut edinmek isteyen vatandaşın da önü kapatılır" diye konuştu.

Konut stoku eriyecek

KDV konusundaki belirsizliğin çözümlenmiş olmasının sektörün önümüzdeki dönemdeki yatırımlarını planlaması için önemli bir gelişme olduğunu söyleyen EGE Grup Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, kararın satıştaki projeleri KDV oranındaki avantajlarından dolayı olumlu etkileyeceğini söyledi. Son zamanların tartışma konusu olan mevcut 800 bin konutluk stokun da hızlı bir şekilde erimesini sağlayacağını kaydeden Kabadayı, "Bu durum konut alanında yeni yatırımların da bir süreliğine ötelenmesine sebep olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stoka KDV dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN