Hint ipliğine savaş

Pamuk ipliği ithalatındaki koruma önleminin kaldırılması tekstil sektörünü karıştırdı. Kararın arkasında Hindistan'ın olduğunu öne süren tekstilciler, yatırımların boşa gideceğini söylüyor

Giriş Tarihi: 5.1.2013
Bakanlar Kurulu'nun pamuk ipliği ithalatında koruma önlemini yılbaşında kaldırması tekstilcileri sıkıntıya soktu. Uzakdoğu'dan ithal edilen ucuz iplikle rekabette zorlanan sektör, çözüm olarak damping ilan edilen geçici vergilerin kaldırılmasına Hindistan'ın neden olduğu öne sürdü. Hindistan, 4 yıldır devam eden ve geçen ocak ayında uzatılan koruma önlemi nedeniyle Türkiye'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) şikâyet etmişti.

SEKTÖR ZARAR GÖRÜR
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, bu kararın arkasında Hindistan'ın olduğunu söyledi. Gülle, ülkenin olayı mahkemeye götürdüğünü belirterek, "Hindistan, Türkiye'nin 2011 Temmuz ayından sonra kalıcı önlemler uygulamaya hakkı olmadığını savundu. Türkiye'de ipliğe getirilen korumayla birlikte 100 bin istihdam yaratıldı. Devlet 275 milyon lira SSK, 550 milyon dolar da vergi geliri sağladı" dedi. Gülle, sektörün korunmasının ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü söyleyerek, "Güneydoğu'da yeni yatırımlar planlanırken, koruma önlemleri devam etmeli" diye konuştu.

EK VERGİ KONULABİLİR
Kahramanmaraş'ta iplik ve kumaş üretimi yapan Arsan Tekstil'in sahibi Alişan Arıkan, "Koruma önlemi kaldırıldı. 5-6 ay sonra problem yaşanmaya başlayacak" dedi. Bakanlar Kurulu'nun teknik olarak süreyi uzatamadığını belirten Arıkan, "İstenirse ek vergi konabilir. İpliğe çok yatırım yapıldı. Şimde herkes endişeli" diye konuştu.

AYAKKABICILARI DA ŞİKÂYET ETTİ
Hindistan, geçen yaz Türkiye'nin ayakkabı ithalatına getirdiği koruma önlemini de DTÖ'ye şikâyet etmişti. Türkiye, 2006'da aldığı koruma önlemini 2009'da üç yıl uzattı. Geçen yıl tekrar uzatma kararı alınca Hindistan tepki gösterdi. Türkiye, Hindistan'ın en çok ihracat yaptığı pazarlardan biri. Dolayısıyla ithalata gelen sınırlamalar bu ülkeyi tedirgin ediyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hint ipliğine savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN