Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek rakibi Basmacı

Anayasa Mahkemesi "kritik seçim" hükmünü iptal ederek Hisarcıklıoğlu'nun yolunu açtı. Hisarcıklıoğlu 52 yıl başkanlık koltuğunu bırakmayan Nejat Ekrem Basmacı'ya benzetildi

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) camiasının dört gözle beklediği dava sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi, raportörün söylediğinin tam tersi yönde karar alarak Rifat Hisarcıklıoğlu ile 365 oda ve borsa yönetiminin yüzde 80'ine yeniden başkanlık yolunu açtı. Davayı jet hızıyla esastan görüşen Yüksek Mahkeme, şubatta başlayacak oda ve borsa seçimlerine kararını yetiştirdi. TOBB Yasası'ndaki "İki dönem üst üste başkanlık yapanlar 8 yıl geçmeden seçilemez" hükmünü oy çokluğuyla iptal etti. Mahkeme yasa hükmünü "demokratik hukuk devleti" ilkesi yönünden değerlendirdi. Üyelerin çoğunluğu, böyle bir sınırlandırmanın Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu. Yasama organının böyle bir sınırlandırma getirmesinin kabul edilemeyeceği belirtildi. Mahkeme, iki dönem üst üste başkanlık yapanların 8 yıl beklemesinin hakkaniyetle bağdaşmadığı değerlendirmesini de yaptı.

42 YILI DAHA VAR

Hisarcıklıoğlu ile oda ve borsa başkanlarının durumu 52 yıl koltuktan inmeyen Nejat Ekrem Basmacı'yı hatırlattı. Basmacı, İstanbul Ticaret Borsası'nda Kanuni Sultan Süleyman'dan bile daha fazla başkanlık yapmış, 2009'da istifa etmişti.

'İSTEMEM YAN CEBİME KOY' MİSALİ
10 yıl önce Fuat Miras'ı olaylı bir şekilde devirerek başkanlık koltuğuna oturan Rifat Hisarcıklıoğlu bundan birkaç ay önce "Bazıları gidiyor diye yazıyor. Ben kendim gidiyorum. Kanuna o maddeyi ben koydurdum. Biz burada meccanen (parasız, bedava) çalışıyoruz" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek rakibi Basmacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN